Která zrcadla se hodí do veřejných toalet?

 

Lustro w toalecie publicznej

Nikt nie ma wątpliwości, że lustro w toalecie jest po prostu niezbędne. To jeden z podstawowych elementów wyposażenia w prywatnych łazienkach, w których codziennie układamy włosy czy robimy makijaż. Choć zabiegi te rzadko wykonujemy w ogólnodostępnych miejscach, odpowiednio urządzona toaleta publiczna również nie może obyć się bez lustra. Dzięki temu możemy w każdych warunkach skontrolować swój wygląd i dokonać szybkich poprawek. Warto też wspomnieć o tym, że ma ono także istotny wpływ na to, jak prezentuje się całe wnętrze. Jakie lustro w toalecie publicznej sprawdzi się najlepiej? O czym należy pamiętać, wybierając konkretny model?

Jakie lustra w toaletach publicznych sprawdzą się najlepiej?

Podobnie jak w przypadku innych akcesoriów, nie da się wskazać jednego, konkretnego produktu, odpowiedniego do każdej łazienki. To, jakie lustra w toaletach publicznych sprawdzają się najlepiej, zależy bowiem od kilku czynników:

  • natężenia ruchu - wyposażenie toalety, z której każdego dnia korzysta bardzo dużo osób, musi być trwałe, proste do utrzymania w czystości oraz odporne na uszkodzenia. Jeśli w danym miejscu może dochodzić do aktów wandalizmu, w łazience powinny znaleźć się szczególnie wytrzymałe produkty - nie tylko metalowe miski WC, umywalki, kosze czy pojemniki, ale też specjalnie zaprojektowane, wandaloodporne lustro ze stali nierdzewnej.
  • wielkości pomieszczenia - choć np. duże lustro zazwyczaj optycznie powiększa wnętrze, trzeba się upewnić, czy jego rozmiary nie sprawią np., że odpowiednie wykorzystanie przestrzeni nad umywalką zostanie utrudnione,
  • wystroju wnętrza - walory estetyczne oraz to, czy wyposażenie tworzy spójną całość, mają duży wpływ na to, jak dana toaleta publiczna jest odbierana przez użytkowników,
  • grupy docelowej - jeśli np. toaleta publiczna ma być użytkowana głównie przez dzieci, warto umieścić w niej nietłukące lustro ze stali; z kolei łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych powinny być wyposażone w lustro uchylne, którego kąt nachylenia można łatwo zmieniać dzięki specjalnym uchwytom.

Ile luster w toalecie publicznej?

Obowiązujące obecnie przepisy nie precyzują, ile luster w toalecie publicznej musi się znaleźć. Można to jednak łatwo oszacować. W ogólnodostępnej łazience musi znajdować się przynajmniej jedna umywalka na 20 potencjalnych użytkowników.

Kolejnym krokiem jest opracowanie wstępnego zarysu wystroju wnętrza. Pozwoli to określić, jakiego rodzaju akcesoria łazienkowe powinny się w nim znajdować.

Jeśli uznamy, że w danej aranżacji najlepiej sprawdzą się niewielkie, klasyczne lustra, warto zadbać o umieszczenie ich nad każdą umywalką, zarówno w damskiej, jak i męskiej toalecie. Będzie to komfortowe z punktu widzenia użytkowników, w jednocześnie pozwoli osiągnąć efekt harmonijnej, uporządkowanej przestrzeni.

Zamiast kilku małych można też postawić na jedno duże lustro. To bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie w takich miejscach jak większe toalety publiczne wyposażone w wiele umywalek. Duża tafla może się jednak równie dobrze prezentować w małej łazience, np. w restauracji czy biurze.

Zalustrowe urządzenia sanitarne

Estetyka toalet w miejscach publicznych ma ogromne znaczenie dla ich użytkowników. Wpływa ona nie tylko na sposób, w jaki odbierana jest sama łazienka, ale i cały obiekt, w którym się znajduje. Szczególnym uznaniem cieszą się wnętrza uporządkowane, sprawiające wrażenie ładu, czystości i doskonałej organizacji. Chcąc uzyskać taki efekt, warto postawić na bezkompromisowy minimalizm i rozwiązania pozwalające ograniczyć ilość znajdujących się w pomieszczeniu przedmiotów do absolutnego minimum. Pewne akcesoria łazienkowe są jednak w toalecie publicznej niezbędne - na przykład dozowniki mydła i płynu do dezynfekcji, podajniki ręczników papierowych czy suszarki do rąk. Czy oznacza to, że stworzenie ultra minimalistycznej aranżacji toalety publicznej jest niemożliwe?

Nie! Rozwiązaniem, które pozwala pogodzić wymogi sanitarne i kwestie estetyczne, są akcesoria zalustrowe. Instalacja na ścianie za lustrem sprawia, że wszystkie elementy, które nie są potrzebne do ich użytkowania, zostają ukryte. Jednocześnie są one bardzo funkcjonalne - wszystko, co niezbędne, znajduje się bowiem w jednym miejscu i jest łatwo dostępne.

Zalustrowe urządzenia sanitarne są bardzo dobrze oceniane zarówno przez użytkowników, jak i inwestorów.  Produkty te świetnie sprawdzają się szczególnie w toaletach publicznych o dużym natężeniu ruchu, w których każde rozwiązanie ułatwiające zachowanie czystości i porządku jest dosłownie na wagę złota.

Lustra w łazienkach publicznych w budynku publicznym

W każdym budynku publicznym musi znajdować się ogólnodostępna toaleta. Istnieje szereg przepisów i norm, które precyzują, jak należy ją zaprojektować i wyposażyć, by spełniała najwyższe standardy higieny, bezpieczeństwa i ergonomii.

Urządzając toalety publiczne należy pamiętać o tym, że ich wystrój musi składać się z produktów spełniających odpowiednie normy bezpieczeństwa. Dotyczy to wszystkich akcesoriów, od dozownika mydła po umywalki.

Również lustra w toaletach publicznych w budynkach różnią się od produktów przeznaczonych np. do użytku domowego. Przede wszystkim wykonane są z lepszej jakości materiałów, takich jak stal szlachetna czy szkło hartowane. W praktyce oznacza to, że są szczególnie odporne na charakterystyczne dla łazienki warunki - wilgoć, częste zachlapywanie czy wysokie temperatury. Nie trzeba się przy tym obawiać, że metalowe ramy z czasem zardzewieją, a tafla zmatowieje.

Lustro przeznaczone do łazienki publicznej może być też wykonane z bardzo odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego. Niektóre modele pokryte są też specjalną powłoką, która w razie ich stłuczenia zapobiega rozsypaniu się kawałków szkła.

Lustra w łazienkach publicznych na zewnątrz budynków

Nowoczesne łazienki publiczne poza budynkami, np. toalety miejskie, nie mają nic wspólnego z obskurnymi szaletami sprzed wielu lat. Obecnie łączą w sobie funkcjonalność, ciekawe wzornictwo i dbałość o najwyższe standardy higieny. Ich wyposażenie musi być przy tym zarówno komfortowe w użytkowaniu, jak i wyjątkowo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Doskonale sprawdzą się tutaj akcesoria ze stali nierdzewnej - dozowniki mydła, suszarki, czy pojemniki na ręczniki. Idealnym dopełnieniem dla nich będzie wandaloodporne lustro ze stali - eleganckie i trwałe, idealnie pasujące do designerskiej toalety.

Lustra w toaletach publicznych dla niepełnosprawnych

Podobnie jak inne akcesoria, również lustro w łazience dla niepełnosprawnych musi być umieszczone na określonej przepisami wysokości. Przestrzeganie tej zasady nie sprawi jednak, że każdy będzie mógł z niego swobodnie skorzystać. Wiele osób poruszających się na wózkach może mieć problem z przejrzeniem się w tradycyjnym, pionowym lustrze. Zdarza się bowiem, że patrzą nań pod takim kątem, że odbicie lub jego część zostaje zasłonięte przez umywalkę lub baterię.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji są lustra uchylne. Mocuje się je do ściany na specjalnej, wysuwanej ramie z uchwytem, który pozwala osobom na wózkach ustawić je pod takim kątem, by mogły dobrze widzieć swoje odbicie.

Lustra tego typu sprawdzą się nie tylko w toaletach publicznych. Stanowią też nieodzowny element wyposażenia łazienek w obiektach hotelarskich, szkołach, szpitalach miejscach pracy czy restauracjach - słowem, wszędzie tam, gdzie chcemy zapewnić komfort wszystkim użytkownikom, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Co więcej, lustra uchylne Faneco to gwarancja najwyższej jakości, a co za tym idzie - wytrzymałości, trwałości oraz bezpieczeństwa.

Doporučené články

Susičky a hotelové zrcadla - jak si vybrat?

Susičky a hotelové zrcadla - jak si vybrat?

Niektóre elementy wyposażenia pokoju hotelowego, do niedawna będące wyznacznikiem luksusu i klasy, obecnie są  podstawą, jakie świadomie... More
Vybavení hotelových koupelen - zkontrolujte, jak sestavit

Vybavení hotelových koupelen - zkontrolujte, jak sestavit

Planowanie wyposażenia hotelowych łazienek jest nieodłącznym elementem projektowania całego budynku. Jest to bowiem jeden z aspektów... More
Školní koupelny - požadavky, projekt, vybavení

Školní koupelny - požadavky, projekt, vybavení

Projekt każdego pomieszczenia higieniczno-sanitarnego musi uwzględniać jego przeznaczenie. Ze względu na specyficznych i wymagających... More
Koupelny ve školce - požadavky, projekt, vybavení

Koupelny ve školce - požadavky, projekt, vybavení

Łazienka w przedszkolu to miejsce, które powinno być projektowane ze szczególną starannością. Należy przy tym uwzględnić nie tylko... More
Nejčastěji vybrané sušičky v hotelech - fén na vlasy

Nejčastěji vybrané sušičky v hotelech - fén na vlasy

Suszarki hotelowe. Które najlepsze do suszenia włosów? Podobnie jak inne elementy wyposażenia, suszarki hotelowe należą do tych urządzeń,... More
Sušení rukou v restauracích a klubech - nejčastější problémy

Sušení rukou v restauracích a klubech - nejčastější problémy

Jak bezpiecznie suszyć ręce w toalecie publicznej?   Bezpieczne suszenie rąk w toalecie w miejscu publicznym wymaga pamiętania o kilku... More