Uchwyty dla niepełnosprawnych

 

Na co zwrócić uwagę, kupując uchwyt łazienkowy?

Łazienka dedykowana osobom z ograniczoną sprawnością ruchową musi być funkcjonalna i ergonomiczna. Należy w niej stosować rozwiązania sprzyjające tworzeniu optymalnych dla osoby niepełnosprawnej warunków do samodzielnego korzystania z toalety. 

Przykładem takich udogodnień są specjalne uchwyty i poręcze łazienkowe. Stanowią stabilne podparcie, co pozwala osobom starszym i niepełnosprawnym na swobodniejsze poruszanie się. Zapewniają też poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu wykonywanie czynności higienicznych staje się bardziej komfortowe.  

W ofercie Faneco znajduje się szeroki wybór uchwytów sanitarnych w różnych rozmiarach i kształtach. Stanowią one niezbędne wyposażenie łazienki w obiektach użyteczności publicznej. O czym należy pamiętać, wybierając akcesoria z tej kategorii? 

uchwyty dla niepełnosprawnychporęcze dla niepełnosprawnych

Rozwiązania dla osób z ograniczeniami ruchu: jaki uchwyt dla niepełnosprawnych wybrać? 

Uchwyty i poręcze zapobiegają upadkom (zwłaszcza w miejscach, w których istnieje ryzyko poślizgnięcia się) i zapewniają niezbędne podparcie np. przy wstawaniu z wózka inwalidzkiego lub WC. To, jaki uchwyt dla niepełnosprawnych sprawdzi się najlepiej, zależy przede wszystkim od miejsca, w którym ma być zainstalowany oraz od jego funkcji.

Uchwyty proste 

Najbardziej uniwersalne. Mogą być montowane np. pod prysznicem, nad wanną lub w pobliżu WC. 

Poręcze kątowe

Modele w kształcie litery L to najlepszy wybór do kabin prysznicowych. Również mogą być montowane pionowo lub poziomo. Z kolei uchwyty o większym rozwarciu (ok. 120°) zapewniają stabilne podparcie podczas wstawania. 

Poręcze łukowe

Najczęściej montowane parami, np. jako uchwyty umywalkowe po obu stronach umywalki lub przy sedesie. Dostępne są w wersji stałej oraz uchylnej. Te ostatnie stanowią optymalne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Gdy nie są używane, można je łatwo złożyć, oszczędzając miejsce. Sprzyja to również utrzymaniu czystości w łazience, ułatwiając prace porządkowe. 

To, jaki uchwyt dla osoby niepełnosprawnej zostanie zainstalowany w danym miejscu, ma ogromny wpływ na komfort użytkowania łazienki. Dlatego warto zadbać o to, by w poszczególnych strefach zainstalować odpowiednie akcesoria. 

Bezpieczne i funkcjonalne uchwyty dla niepełnosprawnych

Uchwyty łazienkowe pełnią wiele funkcji; mogą np. ułatwiać poruszanie się po pomieszczeniu, pomagać w zachowaniu równowagi lub chronić przed poślizgnięciem. Osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich często służą jako pomoc podczas przesiadania się np. na WC lub siedzisko pod prysznicem.  

W każdej z tych sytuacji podstawowym zadaniem uchwytów jest sprawienie, by korzystająca z nich osoba niepełnosprawna mogła czuć się komfortowo i bezpiecznie. Dlatego tak ważne jest, by w żadnym wypadku nie oszczędzać na jakości oraz nie wybierać produktów, które nie są atestowane lub nie posiadają odpowiednich deklaracji użytkowych (zwłaszcza informacji o maksymalnym obciążeniu). 

Atesty przyznane wykonanym ze stali nierdzewnej uchwytom Faneco stanowią dowód na to, że przeszły one rygorystyczne kontrole jakości, a każdy etap ich produkcji był ściśle nadzorowany.  

Wysokiej klasy stal nierdzewna i staranne wykonanie sprawiają, że akcesoria te wyróżniają się dużą trwałością oraz żywotnością. Dodatkową zaletą są także solidne systemy montażu; dzięki nim cała konstrukcja jest stabilna i można na niej naprawdę polegać.  

Jak wybrać estetyczny uchwyt dla niepełnosprawnych?

Choć bezpieczeństwo i funkcjonalność uchwytów to podstawa, nie można zapominać również o estetyce. Ich dobór powinien być dobrze przemyślany. Decydując się na konkretne produkty, należy upewnić się, czy będą one współgrać z pozostałymi elementami wystroju łazienki.  

Za najbardziej uniwersalne uchodzą uchwyty w kolorze białym. Neutralna barwa i prosta forma sprawiają, że faktycznie pasują do większości aranżacji. Najlepiej prezentują się jednak w pomieszczeniach pełnych jasnych odcieni, urządzonych w raczej klasycznym stylu. 

Chcąc podkreślić charakter nowoczesnej łazienki, warto postawić na uchwyty ze stali nierdzewnej. W ofercie Faneco znajdują się modele o różnych rodzajach wykończenia: 

  • błyszczące ? polerowane, w naturalnym kolorze metalu. Doskonale ożywiają minimalistyczne łazienki, 

  • matowe  ? również w naturalnym kolorze. Dobrze wyglądają w praktycznie każdym wnętrzu, 

  • czarne  ? ze stali malowanej proszkowo, o matowym wykończeniu. Są niezastąpione w łazienkach w stylu loftowym i japandi; sprawdzają się też w minimalistycznych aranżacjach. 

Stalowe uchwyty doskonale komponują się z armaturą łazienkową dostępną w ofercie Faneco. Dopasowanie tych elementów do siebie sprawi, że cały wystrój będzie sprawiać wrażenie spójnego i dopracowanego w każdym szczególe. 

Łatwy montaż, maksymalna wygoda ? uchwyty dla niepełnosprawnych z prostym montażem

Uchwyty dla niepełnosprawnych od Faneco to dowód na to, że solidny montaż nie musi być skomplikowany ani czasochłonny. Akcesoria te posiadają mocowania ścienne lub podłogowe, sześcio- lub dziewięciośrubowe; z myślą o estetyce naszych rozwiązań zostały one zaopatrzone w specjalne maskownice śrub. Do ich zamontowania nie są potrzebne żadne zaawansowane technologicznie rozwiązania. 

Niektóre uchwyty mogą być ponadto instalowane zarówno poziomo, jak i pionowo. Dzięki temu są jeszcze bardziej uniwersalnym rozwiązaniem do każdego pomieszczenia. 

Czy warto kierowac? sie? cena? przy wyborze uchwytów łazienkowych?

Jak już wspomnieliśmy, wybierając uchwyty łazienkowe, nie można oszczędzać na jakości ani potwierdzających ją atestach lub wynikach badań. Czy oznacza to jednak, że im droższy produkt, tym lepiej? Oczywiście, że nie!  

Przede wszystkim należy pamiętać, by wybierać jedynie uchwyty posiadające atest oraz informację o maksymalnym obciążeniu. W tej grupie można znaleźć modele z różnych półek cenowych. Najtańsze są z reguły produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Nie oznacza to jednak niskiej jakości. Nowoczesne tworzywa są bardzo wytrzymałe i trwałe; korzystna cena wynika głównie z niższych niż w przypadku wyrobów ze stali kosztów materiałów i ich obróbki.

Miejsca użyteczności publicznej z uchwytami dla niepełnosprawnych

Choć oferta Faneco powstaje głównie z myślą o wyposażeniu toalet publicznych, wiele spośród naszych produktów sprawdza się również w innych obiektach. Należą do nich również uchwyty dla osób z niepełnosprawnościami. 

Akcesoria tego typu warto instalować nie tylko w łazienkach. Tak naprawdę przydadzą się w każdym miejscu, w którym przebywają osoby niepełnosprawne. Będą szczególnie pomocne w pobliżu ewentualnych barier architektonicznych, np. schodów lub wysokich progów. Dobrym pomysłem może być również montaż poręczy na ścianach długiego korytarza w szpitalu, hotelu, szkole lub centrum handlowym.  

Tak naprawdę tego rodzaju udogodnienia powinny znajdować się w wielu różnych obiektach użyteczności publicznej, takich jak: 

  •  szkoły, przedszkola, 

  •  zakłady pracy, biura, zakłady produkcyjne, 

  •  urzędy i inne podobne instytucje, 

  •  hotele, pensjonaty i inne obiekty hotelarskie, 

  •  restauracjach, barach, klubach, kawiarniach, 

  •  galeriach handlowych i centrach rozrywki. 

Zastanawiając się nad ich rozmieszczeniem, warto pokierować się własną wyobraźnią i empatią. W miarę możliwości dobrze jest też zasięgnąć opinii osób z różnymi niepełnosprawnościami. To najlepszy sposób na to, by obiekt stał się miejscem nieco bardziej dla nich przyjaznym.