Toaleta turecka - wszystko, co warto wiedzieć.

 

Czym jest WC tureckie?

Współczesne łazienki są pełne nowoczesnych urządzeń, a wśród nich dominują toalety siedzące, które stały się dla nas normą. Jednakże istnieje również inny rodzaj toalety, który przez wieki był podstawowym wyborem w wielu kulturach. Mowa tutaj o wc tureckim, które choć może wydawać się nieco egzotyczne dla wielu z nas, posiada wiele zalet i jest ciekawym rozwiązaniem sanitarnym. Ale czym dokładnie jest miska turecka?

Wc tureckie, nazywane także miską turecką, to rodzaj toalety, która nie posiada tradycyjnego siedziska. Zamiast tego składa się ona z płytkiego zagłębienia w podłodze z otworem odpływowym. Użytkownik tej toalety przyjmuje pozycję kucającą nad otworem, a nie siedzącą, jak ma to miejsce w przypadku standardowych toalet zachodnich. Toaleta turecka jest często wyposażona w dwie małe platformy na stopy po obu stronach otworu, umożliwiając użytkownikowi przyjęcie stabilnej i wygodnej pozycji podczas korzystania z niej.

Choć dla wielu osób korzystanie z wc tureckiego może początkowo wydawać się nieco niekomfortowe lub nietypowe, to jednak jest to metoda, która ma głębokie korzenie historyczne i kulturowe w wielu regionach świata. Dla wielu ludzi to właśnie turecka toaleta jest normą i preferowanym sposobem załatwiania potrzeb fizjologicznych.

 

Historia tureckiej toalety

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie tureckiej toalety do swojego domu, warto znać jej pochodzenie i kulturowe korzenie. Ta tradycyjna toaleta posiada bogatą historię, którą chcielibyśmy Ci przedstawić.

Pochodzenie nazwy i krótka historia tureckiej toalety

Mimo że nazywamy ją "toaletą turecką", jej korzenie sięgają starożytnego Wschodu. W wielu kulturach wschodnich tradycyjne toalety miały formę "do kucania" zamiast "do siedzenia". Toalety takie jak miska turecka były powszechne w starożytnej Persji, Egipcie czy Grecji. Nazwa "turecka" jest związana z wprowadzeniem tej formy toalety do krajów europejskich przez Imperium Osmańskie.

Wpływ kulturowy i dlaczego wc tureckie stało się popularne w niektórych regionach

Turecka toaleta od wieków była preferowanym rozwiązaniem w wielu kulturach, głównie ze względu na swoją prostotę i higieniczność. Postrzegana jest jako bardziej naturalna dla ludzkiego ciała w porównaniu z toaletami siedzącymi, które pojawiły się stosunkowo niedawno w historii ludzkości.

W krajach azjatyckich i Bliskiego Wschodu toalety do kucania są nadal normą. W Europie, chociaż wc tureckie były kiedyś powszechne, zostały w dużej mierze zastąpione toaletami siedzącymi. Niemniej jednak, wciąż istnieją regiony, zwłaszcza w południowej Europie, gdzie tureckie toalety są często spotykane, zwłaszcza w miejscach publicznych.

 

Jakie zalety posiada miska turecka?

Nasze ciało jest projektowane w taki sposób, aby pewne funkcje były wykonywane w określonych pozycjach. Jednym z takich przykładów jest korzystanie z toalety. Pozycja kucana, jaką przyjmujemy korzystając z miski tureckiej, jest uważana za bardziej naturalną dla ludzkiego ciała.

 • Zdrowsze dla jelit: W pozycji kucanej jelita mogą się bardziej efektywnie opróżniać, co działa profilaktycznie wobec niektórych chorób jelita grubego, takich jak rak, hemoroidy czy zapalenie jelita grubego.
 • Wsparcie dla mięśni miednicznych: Zostało zasugerowane, że regularne korzystanie z miski tureckiej może wzmacniać mięśnie miedniczne u kobiet, zmniejszając ryzyko problemów z inkontynencją.
 • Korzyści dla stawów: Regularne przybieranie i utrzymywanie pozycji kucanej może pomóc w utrzymaniu elastyczności kolan. Dodatkowo może również wzmacniać biodra.
 • Poprawa oddychania i koncentracji: Korzystanie z wc tureckiego w sposób naturalny zmusza nas do przyjęcia odpowiedniej postawy, co może sprzyjać lepszemu oddychaniu i skupieniu.
 • Ekonomia: Miska turecka jest zazwyczaj tańsza w produkcji i instalacji niż tradycyjne muszle klozetowe. Oznacza to potencjalne oszczędności dla konsumenta.
 • Trwałość i łatwość w utrzymaniu: Toalety tureckie są łatwiejsze do czyszczenia i generalnie bardziej odporne na akty wandalizmu. Ich konstrukcja sprawia, że są mniej podatne na uszkodzenia.
 • Minimalizm i funkcjonalność: Estetyka miski tureckiej opiera się na prostocie i funkcjonalności. To rozwiązanie nie tylko jest praktyczne, ale także może dodać nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu łazience.
 • Bezpośredni kontakt ze skórą: Korzystanie z miski tureckiej eliminuje potrzebę kontaktu skóry z siedziskiem, co może być bardziej higieniczne, zwłaszcza w miejscach publicznych. Pomimo że badania dowiodły, że toalety siedzące nie stanowią większego zagrożenia dla zdrowia niż wc tureckie, to jednak miska turecka daje pewność braku bezpośredniego kontaktu z powierzchnią, która mogła zostać zanieczyszczona przez poprzednich użytkowników.

W świetle powyższych informacji z pewnością warto zastanowić się nad wyborem miski tureckiej jako alternatywy dla tradycyjnej muszli klozetowej zarówno w toalecie domowej, jak i publicznej. 

 

Montaż tureckiej toalety

Kiedy rozważasz instalację toalety tureckiej w swoim domu czy miejscu pracy, istnieje kilka kluczowych kroków oraz specyficznych wymagań, które warto wziąć pod uwagę. Poniżej przedstawiamy ważne informacje dotyczące procesu montażu.

Kluczowe kroki montażu:

 • Wybór odpowiedniej miski: Muszle tureckie są dostępne w różnych materiałach, takich jak żeliwo, stal emaliowana lub stal nierdzewna. Wszystkie wersje mają lejowy kształt odpływu.
 • Przygotowanie miejsca montażu: Z racji na specyfikę muszli tureckiej, powinna być ona w pełni podparta podczas montażu. Tradycyjnie miska turecka była umieszczana na zaprawie cementowej, ale obecnie dostępne są nośniki styropianowe, które ułatwiają proces instalacji.
 • Instalacja syfonu: Ponieważ tradycyjne muszle tureckie nie posiadają wbudowanego syfonu, konieczne jest zainstalowanie oddzielnej kształtki syfonowej, aby zapobiec wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.
 • Przygotowanie systemu spłukiwania: Muszle tureckie mogą być spłukiwane za pomocą spłuczki ciśnieniowej lub grawitacyjnej. W przypadku systemu grawitacyjnego stosuje się górnopłuki, które są umieszczane około 2m nad miską.
 • Doprowadzenie wody: Dopływ wody do muszli może odbywać się zarówno z boku, jak i z góry, w zależności od wybranego modelu.
 • Odprowadzenie ścieków: Muszle tureckie oferują opcje odprowadzenia ścieków w dół lub bok, co zależy od wyboru syfonu.

Specyficzne wymagania dotyczące instalacji:

 • Wysoka jakość montażu, aby zapewnić, że muszla jest stabilna i nie będzie przemieszczać się podczas użytkowania.
 • Zastosowanie odpowiednich syfonów, które są kompatybilne z wybranym modelem muszli.
 • Umieszczenie zaworu spłukującego na odpowiedniej wysokości (około 100 cm od podłogi), aby umożliwić łatwe spłukiwanie.

Czy montaż tureckiej toalety jest bardziej skomplikowany niż tradycyjnej?

Instalacja toalety tureckiej może być początkowo bardziej złożona niż tradycyjnej toalety, ze względu na konieczność zastosowania dodatkowych elementów, takich jak nośniki styropianowe czy oddzielne syfony. Niemniej jednak, dzięki dostępności nowoczesnych narzędzi i materiałów montażowych, proces ten stał się prostszy i bardziej efektywny. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać instrukcji producenta oraz ewentualnie skorzystać z usług profesjonalistów w przypadku wątpliwości.

 

Podsumowanie

Toalety tureckie, choć nieco odmienne od tego, co większość z nas zna z zachodnich krajów, mają swoją długą tradycję i są chętnie stosowane w wielu regionach świata. Wybór takiej muszli to nie tylko decyzja praktyczna, ale także często estetyczna lub kulturowa. Mimo pewnych wyzwań związanych z montażem, odpowiednio zainstalowana toaleta turecka może służyć przez wiele lat, oferując wysoki poziom higieny i wygodę użytkowania.

Jeśli zastanawiasz się nad instalacją takiego rozwiązania, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami montażowymi i ewentualnie skorzystać z porad specjalistów. Bez względu na to, czy decydujesz się na tradycyjną toaletę, czy turecką muszlę, najważniejsza jest jej prawidłowa instalacja oraz dbałość o jej regularne czyszczenie i konserwację.