Vybavení hotelových koupelen - zkontrolujte, jak sestavit

 

Planowanie wyposażenia hotelowych łazienek jest nieodłącznym elementem projektowania całego budynku. Jest to bowiem jeden z aspektów decydujących o funkcjonalności, liczbie przyznanych gwiazdek, a przede wszystkim- komforcie gości. 

Warto pamiętać, że goście hoteli zwracają dużą uwagę na wyposażenie i standard łazienek. Przekłada się to bezpośrednio na opinie o całym obiekcie. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, by łazienki, zarówno te w pokojach jaki w częściach ogólnodostępnych obiektu, były na naprawdę wysokim poziomie. Jest to jedna z tych inwestycji, na których zdecydowanie nie należy oszczędzać. Nowoczesne wnętrze połączone z doskonałej jakości akcesoriami hotelowymi to jeden z elementów mających znaczący wpływ na prestiż danego miejsca.

Wyposażenie toalety w hotelu, dozowniki do mydła, suszarki, lusterko make-up, lustro led, Fot. Pastelowa łazienka hotelowa w minimalistycznym wydaniu wykończona akcesoriami Faneco

Łazienka w hotelu

Warto na wstępie zaznaczyć, że istnieją bardzo duże różnice między wyposażeniem łazienek w pokoju hotelowym, a tymi w przestrzeni publicznej (w holach, przy restauracji, na basenie czy SPA). Wszystkie jednak muszą spełniać niezbędne warunki bezpieczeństwa oraz praktyczne kryteria użytkowania.

"Zgodnie z przepisami łazienki w hotelach muszą znajdować się w każdym pokoju w obiektach trzy-, cztero-
oraz pięciogwiazdkowych, a także w hotelach jedno- i dwugwiazdkowych zbudowanych po 2004 roku.
Niezależnie od kategorii, hotelowe łazienki muszą zapewniać całodobowy dostęp do zimnej oraz ciepłej wody." 

Co ważne, rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki i Pracy z 19 sierpnia 2004 roku dokładnie określa, co powinno wejść
w skład wyposażenia łazienek hotelowych. Dotyczy to zarówno tych z nich, które znajdują się w części mieszkalnej, ogólnodostępnej (np. przy restauracji lub recepcji) oraz toalet dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak wybrać akcesoria do łazienki hotelowej?

Wybierając akcesoria do łazienki hotelowej należy kierować się przede wszystkim oferowanym przez obiekt standardem. Oczywistym jest, że wyposażenie hotelu pięciogwiazdkowego będzie składało się ze sprzętów lepszej jakości niż
w przypadku hostelu czy pensjonatu.

W każdym przypadku warto jednak zadbać, że wyposażenie HoReCa powinno pasować do charakteru obiektu oraz wystroju łazienki. W tym celu warto zainwestować w przygotowane przez producenta zestawy akcesoriów. Pozwoli to uniknąć dobrania różnych sprzętów, które mogą do siebie po prostu nie pasować. Przykładowo, jeżeli hotel jest wyposażony w stylu loftowym, w łazience mogą znaleźć się np. sanitariaty ze stali nierdzewnej w wersji czarnej lub srebrnej. Nie będą one jednak pasowały do wnętrz w stylu glamour lub rustykalnym - tutaj należałoby zainwestować w klasyczną ceramikę.

Oprócz tego akcesoria łazienkowe powinny dawać możliwość oszczędzania zarówno wody, jak i energii. Dodatkowo w łazienkach ogólnodostępnych warto zamontować urządzenia bezdotykowe (na przykład podajniki mydła lub ręczników papierowych). Wszystkie sprzęty, nawet w hotelach o niższym standardzie, powinny być wykonane z trwałych materiałów, które będą się dobrze prezentować nawet po długoletnim użytkowaniu i częstym czyszczeniu.

 

Wyposażenie toalet basenów i SPA - Faneco

Akcesoria do łazienek hotelowych

Akcesoria łazienkowe do hoteli powinny być dobrane w taki sposób, by nie tylko spełniały wymogi wynikające z przepisów. Muszą też umilać i ułatwiać pobyt gości w hotelu, a także pozwalać na oszczędności oraz ułatwienie pracy personelu.

W przypadku łazienek w przestrzeni publicznej należy wziąć pod uwagę, że znajdujące się w nich sprzęty muszą być odpowiednie również dla osób z niepełnosprawnościami; należy także umożliwić korzystanie z nich dzieciom w różnym wieku. Dodatkowo tam, gdzie to możliwe, należy umieszczać sprzęty bezdotykowe, takie jak dozowniki na mydło czy dozowniki na papier toaletowy. Dobrym rozwiązaniem są również systemy zalustrowe, w których wszelkie dozowniki są ukryte.

Warto też pamiętać, że akcesoria łazienkowe dla hoteli w toaletach ogólnodostępnych powinny być trwalsze i jeszcze bardziej praktyczne w porównaniu z tymi znajdującymi się w łazienkach przy pokojach. Wynika to z narażenia tych pomieszczeń na znacznie większe natężenie ruchu.

Łazienki w miejscach ogólnodostępnych powinny być osobnymi pomieszczeniami dla kobiet i mężczyzn. Muszą się w nich znajdować następujące elementy:

  •  kompaktowe WC (najlepiej więcej niż jedno),
  •  lustro,
  •  osadzone w blacie lub nablatowe umywalki z baterią,
  •  baterie bezdotykowe na fotokomórkę
  •  dozowniki do mydła w płynie, 
  •  suszarka do rąk z filtrem HEPA lub dozownik ręczników papierowych,
  •  kosz na śmieci z pokrywką, najlepiej wykonany z trudnopalnego materiału, przytwierdzony do ściany. 

Do akcesoriów hotelowych w łazienkach w trakcie pandemii COVID-19 należy dołączyć także stacje lub dozowniki płynu do dezynfekcji. Muszą się one znajdować we wszystkich przestrzeniach wspólnych, w tym w recepcji oraz SPA.

W łazienkach znajdujących się w pokojach hotelowych powinny znaleźć się lustra (duże oraz małe LED), suszarki do włosów, śmietniki oraz odpowiednie wieszaki i poręcze.

Lustra hotelowe łazienkowe

Lustro hotelowe znajdujące się w łazience w jednostce mieszkalnej powinno mieć regulowaną wysokość. Ułatwi to korzystanie z niego osobom o różnym wzroście, a także dzieciom. Dodatkowo powinno być wyposażone w górne lub boczne oświetlenie, umożliwiające wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Warto także wyposażyć łazienkę w małe, dwustronne lusterka, ułatwiające układanie włosów lub wykonywanie dokładnego makijażu. Wśród dostępnych w naszym asortymencie modeli znajdują się lusterka ze składaną rączką, które nie zajmują zbyt dużej przestrzeni - ich ramię jest wysuwane tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebne.

Oferujemy zarówno niepodświetlane, podstawowe modele lusterek, jak i takie wyposażone w dodatkowe oświetlenie LED. Solidna konstrukcja oraz wysoka jakość materiałów użytych do ich produkcji gwarantują trwałość przez wiele lat.

Wieszaki łazienkowe hotelowe

Hotelowe wieszaki na ręczniki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub chromowanej, a także z tworzyw sztucznych. Zaletą tych wykonanych z metalu jest odporność na wilgoć oraz duża trwałość. Dzięki temu mogą służyć przez wiele lat bez żadnego uszczerbku. Z kolei wieszaki wykonane z plastiku są lekkie; to sprawia, że można zawiesić na nich sporo ręczników, nie obciążając nadmiernie znajdującego się na ścianie mocowania.

Godnym uwagi rozwiązaniem są także wieszaki z ruchomymi ramionami, a także modele z dwoma mocowaniami. Te ostatnie mogą być wykorzystane również jako otwory do wanny - oczywiście jeśli pozwala na to sposób ich mocowania.

Wieszaki w hotelowych łazienkach muszą być dobrane przede wszystkim pod kątem liczby ręczników, które mogą się na nich suszyć w jednym czasie. W pokojach kilkuosobowych dobrym wyborem będą wieszaki z ramionami. Nie tylko umożliwiają powieszenie kilku ręczników jednocześnie, ale i ułatwiają ich rozmieszczenie w taki sposób, by przyspieszyć ich wysychanie.

Wyposażenie łazienki w hotelu w czarny loftowy sprzęt

Suszarki do włosów hotelowe

Hotelowa suszarka do włosów to jeden z tych sprzętów, które są pewnym potwierdzeniem jakości świadczonych w obiekcie usług. Powinny one znajdować się zarówno w niewielkich obiektach, jak i dużych, wysokiej klasy hotelach. Jest to już standardowy element wyposażenia łazienki - nie tylko tej w pokoju, ale i ogólnodostępnej, znajdującej się w miejscu, w którym różne formy rekreacji czy zabiegi wiążą się z możliwością zamoczenia włosów.

Najlepszym i zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem są wiszące hotelowe suszarki do włosów, umieszczane na ścianach. Zapewniają one dużą swobodę manewrowania i ułatwiają szybkie suszenie włosów. Powinny być wykonane z estetycznych, trwałych i wytrzymałych materiałów, takich jak tworzywo ABS.

Wybór suszarek hotelowych jest bardzo szeroki; dzięki temu można łatwo dopasować je do stylu, w jakim utrzymany jest hotel, a także miejsca, w którym mają się znajdować.

Suszarki do rąk hotelowe

Zaletą rozwiązania, jakim są suszarki w hotelach jest ich bezobsługowość. Eliminują bowiem konieczność uzupełniania ręczników papierowych. Z tego powodu jest to wygodne rozwiązania w łazienkach znajdujących się w ogólnodostępnych miejscach w hotelu.

Oferujemy szeroki wybór suszarek do rąk sprawdzających się zarówno w pokojach hotelowych, jak i w miejscach, w których będą używane z większą częstotliwością. Wśród nich znajdują się zarówno modele ze stali nierdzewnej, jak i wykończone tworzywem ABS.

Warto pamiętać o wyborze najbardziej higienicznej opcji. W przypadku suszarek są to urządzenia, które uruchamiają się bezdotykowo, a także wyposażone są w filtry HEPA pozwalające na wychwytywanie nawet 99,95% bakterii z powietrza.

Hotelowe podajniki do ręczników

Podajnik do ręczników to kolejny - oprócz suszarek - element wyposażenia toalety. W naszej ofercie znajdują się modele plastikowe oraz wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone w uchwyty do montażu na ścianę. Pojemniki na ręczniki to trwałe oraz odporne na uszkodzenia sprzęty. Wiele modeli wyposażonych jest w wizjery ułatwiające kontrolę poziomu wkładu.

Nasze urządzenia dedykowane są użytkownikom, którzy preferują tę ergonomiczną metodę osuszania rąk. Wiele osób woli korzystać z ręczników papierowych niż suszarek głównie ze względu na oszczędność czasu. Dodatkowo korzystanie z produktów jednorazowych jest wskazane w trakcie pandemii COVID-19 ze względu na zmniejszone ryzyko przenoszenia wirusów.

Hotelowe dozowniki do mydła

Prawidłowa higiena rąk jest jedną ze szczególnie istotnych kwestii, nie tylko w okresie pandemii. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich dozowników do mydła.

W przypadku hoteli najlepszym rozwiązaniem są dozowniki działające w systemach zamkniętych. W przeciwieństwie do modeli otwartych, w których mydło jest dolewane z pojemnika zbiorczego, są one uzupełniane nowymi, hermetycznie zamkniętymi wkładami ze świeżą pompką oraz butelką. Zapobiega to przedostawaniu się do środka drobnoustrojów.

Hotelowy dozownik do mydła powinien zapewniać najwyższe standardy higieny. Urządzenia w systemie otwartym nie dają takiej gwarancji - do środka mogą przedostać się ciała obce, owady oraz różne zanieczyszczenia.

Wyposażenie toalety w hotelu trzygwiazdkowym

Czym różni się wyposażenie łazienki w hotelu pięciogwiazdkowym i trzygwiazdkowym?

Przydzielanie gwiazdek hotelowych znajdującym się w Polsce obiektom odbywa się na podstawie spełnienia przez nie konkretnych warunków. Oznacza to, że można wyróżnić konkretne elementy, jakimi różni się standard hotelu trzygwiazdkowego od pięciogwiazdkowego. Dotyczy to również wyposażenia łazienki w hotelu.

W przypadku obiektu trzygwiazdkowego wyposażenie łazienek hotelowych musi obejmować wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, lustro, mydło i ręczniki oraz kosz na śmieci. Dodatkowo gościom oferowane są małe zestawy kosmetyków, ręczniki hotelowe, a także elementy galanterii hotelowej. Wymiana ręczników, podobnie jak pościeli, przeprowadzana jest co trzy dni lub na prośbę gości.

Wyposażenie łazienki w hotelu 5-gwiazdkowym obejmuje dodatkowo suszarkę do włosów oraz kosmetyki hotelowe i galanterię klasy premium. Pokój oraz łazienka są codziennie sprzątane, a pościel i ręczniki - wymieniane również codziennie.

Hotelowe dozowniki do dezynfekcji

Jak skompletować wyposażenie łazienek hotelowych?

Musi ono spełniać nie tylko wymogi formalne. Duże znaczenie ma obecność elementów, dzięki którym hotel będzie jeszcze lepiej dostosowany do różnorodnych potrzeb gości i które zapewnią im komfort i poczucie bezpieczeństwa. Warto przy tym korzystać bezpośrednio z oferty producenta. Jest to gwarancja skutecznego serwisu, wymiany sprzętu oraz kompleksowego doradztwa.


Czytaj także:
Toaleta w restauracji - wymagania, projekt, wyposażenie
Zobacz najstarszy hotel świata!
Sławojki vs Inteligentne toalety
Suszarki i lusterka hotelowe - jakie wybrać?
Czarne wyposażenie łazienki

Doporučené články

Susičky a hotelové zrcadla - jak si vybrat?

Susičky a hotelové zrcadla - jak si vybrat?

Niektóre elementy wyposażenia pokoju hotelowego, do niedawna będące wyznacznikiem luksusu i klasy, obecnie są  podstawą, jakie świadomie... More
Nejstarší hotel na světě funguje již 1300 let.

Nejstarší hotel na světě funguje již 1300 let.

Na wschód od Houshi niedaleko Morza Japońskiego leży góra Hakusan, od czasów starożytnych uznawana za jedną z Trzech Świętych Gór... More
Japonský styl (japandi) ve veřejných toaletách

Japonský styl (japandi) ve veřejných toaletách

  Styl japandi coraz częściej pojawia się w naszych domach. Cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników wnętrz, które... More