Sušení rukou v restauracích a klubech - nejčastější problémy

 

Jak bezpiecznie suszyć ręce w toalecie publicznej?

 

Bezpieczne suszenie rąk w toalecie w miejscu publicznym wymaga pamiętania o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim, konieczne jest dużo ostrożniejsze zachowanie niż w warunkach domowych. Dlaczego? Głównym powodem jest oczywiście fakt, że w domowej łazience znajdują się przede wszystkim bakterie i wirusy, które i tak znajdują się na naszej skórze. Praktycznie eliminuje to ryzyko zakażenia nowymi drobnoustrojami, które mogą okazać się potencjalnie chorobotwórcze (pomijając oczywiście takie, które są nieszkodliwe tylko wtedy, gdy znajdują się np. w jelitach, bez kontaktu z innymi częściami ciała).

Z toalety publicznej korzysta dużo osób będących nosicielami różnych bakterii i wirusów. Do zakażenia najczęściej dochodzi w sytuacji, w której różne powierzchnie i elementy wyposażenia są po kolei dotykane przez poszczególnych użytkowników.

Bezpieczne suszenie rąk, podobnie jak ich mycie i dezynfekcja, oznacza więc konieczność wyeliminowania dotykania tych samych powierzchni, co inne osoby. W praktyce - w miarę możliwości - należy korzystać wyłącznie z bezdotykowych urządzeń takich jak suszarki do rąk lub podajniki na ręczniki. Trzeba również wystrzegać się sytuacji, w której używa się ręczników podanych przez inną osobę.

Podstawą bezpieczeństwa jest również dokładne suszenie dłoni. Należy unikać sytuacji, w których ograniczamy się do wytarcia ich o ubranie lub korzystamy z suszarki jedynie przez kilka sekund.

 

Higieniczne suszenie rąk w klubie lub restauracji

Warto przy okazji wspomnieć, jak ważne jest dokładne i higieniczne suszenie rąk. Choć mycie pozwala znacznie zmniejszyć liczbę drobnoustrojów znajdujących się na skórze, nie eliminuje ich całkowicie. Mydło nie jest środkiem pozwalającym na wysterylizowanie powierzchni.

Bakterie, które pozostają na dłoniach, przy niezbyt dokładnym osuszeniu zyskują doskonałe warunki do przeżycia. Wilgotne, ciepłe środowisko sprawia, że będą się one też bardzo intensywnie namnażać, co w połączeniu z dotykaniem różnych powierzchni ułatwia kolonizowanie innych miejsc i przenoszenie się na kolejne osoby. Potwierdzają to badania, zgodnie z którymi jednym z tych miejsc w łazience, w których znajduje się najwięcej bakterii, są właśnie mokre i stosunkowo ciepłe okolice umywalki.

Udowodniono również, że prawidłowe suszenie rąk pozwala zmniejszyć liczbę bakterii przenoszonych z rąk na sprzęty, jedzenie i skórę innych osób nawet o 99%. Wyniki tych badań opublikowano na uniwersytecie w Cambridge w 1997 roku oraz w 2001 roku w periodyku British Journal of Anesthesia.

Oznacza to, że osoby, które nie dość dokładnie osuszają ręce lub wręcz całkowicie pomijają tą czynność, popełniają duży błąd z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny. Wilgotne ręce nie tylko sprzyjają przenoszeniu bakterii ze skóry na przedmioty, ale i odwrotnie. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, gdy wychodząc z toalety, dotyka się wilgotną dłonią klamki, by następnie przystąpić do spożywania przekąsek lub dań tradycyjnie jedzonych rękami, takich jak sushi czy pizza.

 

Suszarka do rąk czy ręcznik papierowy w restauracji?

Jednym z najczęstszych dylematów i przedmiotów dyskusji jest to, które z dostępnych na rynku rozwiązań jest najbardziej higieniczne: bezdotykowa suszarka do rąk czy dozownik papieru?

W przypadku jednorazowych ręczników dużą zaletą jest nie tylko możliwość szybkiego i dokładnego osuszenia skóry, ale i dodatkowego, mechanicznego usunięcia ewentualnych pozostałych zabrudzeń i bakterii. Ich zwolennicy wskazują również na wielofunkcyjność takiego rozwiązania - za ich pomocą można usunąć niektóre plamy, będące dość częstym problemem, z którymi borykają się goście lokali gastronomicznych.

Aby jednak była to naprawdę higieniczna opcja, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim, dozowniki do papieru do rąk muszą być naprawdę szczelne, aby mieć pewność, że do ich wnętrza nie dostaną się drobnoustroje. Konieczne jest również dbanie o ich czystość - nie tylko od zewnątrz, ale i wewnątrz, gdzie są one dotykane przez pracowników uzupełniających wkład.

Stosowanie podajników na ręczniki oznacza również większe ryzyko powstania bałaganu - rozrzucone, mokre i brudne fragmenty ręczników nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i mogą być dodatkowym siedliskiem bakterii. Oznacza to, że personel musi o wiele częściej kontrolować ich stan oraz porządek w łazience.

Aby dozowniki papieru były naprawdę higieniczne, powinny być całkowicie bezdotykowe. W urządzeniach tego typu znajdują się specjalne mechanizmy, które wydają odpowiednią ilość papieru, jednocześnie chroniąc przed niekontrolowanym wyciągnięciem jego nadmiaru. Tego rodzaju podajniki sprzyjają utrzymaniu porządku, a także zmniejszają produkcję śmieci.

Automatyczne suszarki do rąk wyposażone w czujnik ruchu nie generują odpadów. Ich wadą jest jednak hałas, który może zniechęcać niektóre osoby do korzystania z tych urządzeń. Dodatkowo dźwięk suszarki może być słyszalny na sali restauracyjnej, zakłócając panującą w niej atmosferę.

Można temu zapobiec, instalując jeden z nowoczesnych modeli suszarek o stosunkowo cichej pracy. Obecnie na rynku dostępne są modele, które generują dźwięki o natężeniu podobnym do zwykłej rozmowy. Nie tylko oznacza to, że korzystanie z nich jest bardziej komfortowe, ale i nie przeszkadza pozostałym gościom.

Przeciwnicy suszarek wskazują, że silny strumień ciepłego powietrza sprawia, że bakterie zostają „zdmuchnięte” z rąk, a następnie roznoszone są na pobliskie powierzchnie. Rozwiązaniem tego problemu mogą być nowoczesne suszarki kieszeniowe, w których powietrze nie jest od razu wydmuchiwane na zewnątrz, ale przechodzi najpierw przez filtry HEPA. Są przy tym całkowicie bezdotykowe, zapewniając naprawdę higieniczne suszenie oraz jednoczesne oczyszczenie powietrza.

Zalety suszarek nie sprawiają jednak, że pojemniki na ręczniki do rąk zupełnie nie mają racji bytu w restauracyjnej lub klubowej łazience. Przeciwnie - warto zapewnić gościom wybór, a także dodatkowe zabezpieczenie na wypadek konieczności usunięcia jakiejś plamy lub innej awaryjnej sytuacji.

 

Suszenie rąk w czasach pandemii. Jak to robić bezpiecznie?

Są różne metody suszenia rąk. Niektóre mają opinię bardziej higienicznych od innych. Bez specjalistycznych badań trudno jest określić, czy lepiej korzystać z suszarki, czy ręczników papierowych. Można jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym cała procedura będzie tak bezpieczna, jak to możliwe w danych warunkach.

Trzeba przy tym podkreślić, że dbałość o bezpieczne wysuszenie rąk zaczyna się już… w momencie wejścia do łazienki. Unikanie dotykania klamek, kranów czy innych elementów wyposażenia gołą ręką może być pomocne w ograniczeniu ilości drobnoustrojów, które znajdą się na skórze, a które następnie trzeba będzie zmyć. W tym celu można korzystać z rękawiczek jednorazowych, choć zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest owinięcie palców lub dłoni chusteczkami higienicznymi lub kawałkiem papieru toaletowego.

Oczywiście higieniczne suszenie nie jest możliwe bez dokładnego przestrzegania zasad mycia i dezynfekcji rąk. Odpowiedni czas mycia i skrupulatne rozprowadzenie mydła to absolutna podstawa. Trzeba też pamiętać o korzystaniu z ciepłej wody, która o wiele dokładniej spłukuje bakterie, a także ułatwia rozprowadzanie mydła.

Jeżeli mamy do wyboru dwie metody suszenia rąk, warto wybrać taką, która nie wiąże się z koniecznością dotykania jakichkolwiek elementów wyposażenia. Przykładowo, suszarki naścienne bezdotykowe zawsze będą lepszym wyborem niż podajnik na ręczniki o konstrukcji, która może wymusić dotknięcie całej rolki lub np. przycisku.

Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takich sytuacjach użycie preparatu do dezynfekcji, zalecane w przestrzeniach publicznych, staje się absolutną koniecznością. Również w tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy udostępniony dozownik jest urządzeniem bezdotykowym. W przeciwnym wypadku lepiej skorzystać z własnego płynu lub żelu, którego kieszonkowe opakowanie warto mieć zawsze przy sobie.

Mycie i dezynfekcja rąk to temat, który w dobie pandemii COVID-19 zwrócił uwagę opinii publicznej na niespotykaną dotąd skalę. Dopiero wtedy okazało się, jak trudne może być zachowanie higieny w miejscach publicznych. Okazało się, że jest to problem również w tych miejscach, w których jest ona szczególnie istotna. Pobyt w restauracji, barze, klubie czy kawiarni wiąże się bowiem ze spożywaniem posiłków. Brak możliwości zadbania o czystość na najwyższym poziomie może być przyczyną wielu groźnych chorób - nie tylko tych przenoszonych między poszczególnymi osobami, ale i spowodowanych transferem własnych bakterii w miejsca, w których nie powinny się one znajdować. Zarówno prawidłowe mycie, jak i higieniczne suszenie rąk pozwala skutecznie temu zapobiegać, czyniąc wizyty w takich lokalach znacznie bezpieczniejszymi i przyjemniejszymi.

Doporučené články

Toaleta v restauraci - požadavky, projekt, vybavení

Toaleta v restauraci - požadavky, projekt, vybavení

  Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań oraz przepisów narzucanych w tej dziedzinie... More
Sušičky na ruce se vrací do objektů!

Sušičky na ruce se vrací do objektů!

Jeśli należysz do osób, którym wizyta w łazience na stacji paliw czy w galerii handlowej kojarzy się jedynie z hałasem i wycieraniem w... More
Sušičky na ruce

Sušičky na ruce

Vysoušeče rukou More
Susičky a hotelové zrcadla - jak si vybrat?

Susičky a hotelové zrcadla - jak si vybrat?

Niektóre elementy wyposażenia pokoju hotelowego, do niedawna będące wyznacznikiem luksusu i klasy, obecnie są  podstawą, jakie świadomie... More
Žebříček sušiček na ruce 2022 - jak vybrat tu nejlepší?

Žebříček sušiček na ruce 2022 - jak vybrat tu nejlepší?

Suszarki do rąk są urządzeniami, które pozwalają na osuszenie rąk za pomocą strumienia powietrza, bez konieczności stosowania... More
Nejčastěji vybrané sušičky v hotelech - fén na vlasy

Nejčastěji vybrané sušičky v hotelech - fén na vlasy

Suszarki hotelowe. Które najlepsze do suszenia włosów? Podobnie jak inne elementy wyposażenia, suszarki hotelowe należą do tych urządzeń,... More