Renovace malé koupelny

 

Remont małej łazienki krok po kroku

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać przed rozpoczęciem remontu łazienki, jest stworzenie kompletnego projektu nowego wnętrza. Na tej podstawie powstaje lista niezbędnych zakupów. Umożliwia ona także rozpisanie harmonogramu remontu łazienki - krok po kroku.

W przypadku toalet publicznych zazwyczaj niezbędne jest skorzystanie z usług architekta wnętrz, który przygotuje profesjonalny projekt wraz z wyceną. Trzeba przy tym pamiętać, by korzystać z usług firmy specjalizującej się w projektowaniu ogólnodostępnych łazienek. Pozwoli to uniknąć wielu błędów i pomyłek - nierzadko bardzo kosztownych lub mających wpływ na komfort użytkowania pomieszczenia. Dzięki temu będziemy mieć też pewność, że projekt jest zgodny z obowiązującymi normami i przepisami.

Osobą, z którą również warto skonsultować się przed rozpoczęciem prac, jest mistrz wybranej ekipy remontowej. Dzięki swojemu doświadczeniu może on określić np. najbardziej newralgiczne miejsca, stan poszczególnych elementów i udzielić cennych wskazówek. Trzeba pamiętać, że w przypadku remontu łazienki porady specjalistów bywają nieocenione. To także znakomita okazja, by dokładniej określić zakres pracy - w tym, które sprzęty nadają się jedynie do wymiany, a gdzie wystarczające będą jedynie naprawy drobnych usterek. Jeśli to możliwe, te pierwsze należy jak najszybciej usunąć - szczególnie jeśli korzystanie z nich i tak jest obecnie niemożliwe. Dotyczy to również zbędnych elementów sanitarnych, które powinny być usunięte na samym początku remontu.

Kolejnym krokiem najczęściej jest usuwanie starych płytek ze ścian i podłogi. Jest to bardzo praco- i czasochłonne zadanie, dlatego warto przeznaczyć na nie minimum cały dzień roboczy. Nie zawsze jest jednak taka konieczność. Przykładowo, jeśli planujemy odnowić posadzkę za pomocą winylowych paneli podłogowych, nie musimy usuwać z niej kafli, pod warunkiem, że są we względnie dobrym stanie i mają równą powierzchnię.

Skucie płytek pozwala odsłonić ukryte pod nimi elementy instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. To dobry moment na konsultację ze specjalistą i dokładne zaplanowanie, w których miejscach instalowane będą urządzenia sanitarne, oświetlenie itp.

Po usunięciu okładzin należy wykonać hydroizolację, czyli uszczelnienie takich miejsc, jak podłoga czy miejsca jej styku ze ścianami. Zapobiegnie to wnikaniu wilgoci w zakamarki pomieszczenia, zmniejszając ryzyko rozwoju szkodliwych grzybów, które mogą pojawić się w słabo izolowanych wnętrzach.

Jeżeli planujemy wymianę urządzeń sanitarnych, ich montaż przeprowadza się przed położeniem nowych płytek lub innych materiałów wykończeniowych. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której kafle ulegną uszkodzeniu lub konieczne będzie ich skuwanie w razie nieprzewidzianych problemów technicznych. Położenie nowej glazury, fugowanie oraz spoinowanie najczęściej należy do ostatnich etapów remontu łazienki.

Ile trwa remont małej łazienki?

To, ile trwa remont łazienki, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

 - wielkość pomieszczenia - im łazienka jest większa, tym więcej czasu zajmie np. położenie płytek, rurek kanalizacyjnych, przewodów i innych elementów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że istnieje sporo wyjątków od tej reguły.

- zakres prac - stosunkowo krótko trwa remont łazienki polegający jedynie na wymianie takich elementów, jak płytki czy urządzenia sanitarne. Znacznie więcej czasu mogą trwać prace związane z wymianą instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej. Warto mieć to na uwadze, szacując, jak długo potrwa remont małej łazienki. Zdarza się bowiem, że nawet odnowienie kilkumetrowego pomieszczenia będzie trwało długie tygodnie.

 - dostępność ekipy remontowej - najlepsi specjaliści mogą mieć terminy zarezerwowane nawet na wiele miesięcy do przodu. Wiele zależy oczywiście od rodzaju prac. Jeśli zajmują dużo czasu lub wymagają pewnych konkretnych umiejętności lub uprawnień, często musimy uzbroić się w cierpliwość. Mając jednak namiary na sprawdzoną, doświadczoną ekipę, zdecydowanie lepiej jest poczekać, niż wybierać przypadkowych wykonawców. Może się bowiem okazać, że efekt będzie co najmniej niezadowalający, co często wiąże się z koniecznością wykonania kosztownych poprawek. Oprócz tego błędy podczas instalacji niektórych sprzętów mogą skutkować poważnymi awariami, które nie tylko będą generowały kolejne wydatki, ale i mogą stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo dla użytkowników łazienki.

 - ewentualne nieprzewidziane wypadki mające wpływ na tempo prac - to, jak długo trwa remont małej łazienki, w praktyce rzadko pokrywa się z ustalonym wcześniej harmonogramem. Zdarza się bowiem, że napotykamy na nieprzewidziane trudności, takie jak warstwy betonu skryte pod glazurą, problemy z dostępnością materiałów wykończeniowych czy nagłe awarie i usterki. Warto unikać tworzenia bardzo napiętego planu prac i z góry założyć, że mogą one zająć więcej czasu, niż teoretycznie powinny.

 - konieczność uzyskania ewentualnych pozwoleń - dotyczy to m.in. budynków zabytkowych, w których większe ingerencje mogą wymagać zgody konserwatora zabytków. Pozwolenie może być też niezbędne, jeśli remont łazienki wpłynie na elewację - na przykład w przypadku zmiany wielkości otworów okiennych. Czas oczekiwania na decyzje w takich sytuacjach bywa bardzo różny. Dlatego warto zadbać o to, by uzyskać wszelkie niezbędne zgody przed przystąpieniem do właściwych prac.

Ile kosztuje remont małej łazienki?

 Całkowity koszt remontu łazienki, również bardzo małej, może być bardzo zróżnicowany. Podobnie jak czas potrzebny na wykonanie wszystkich prac zależy od bardzo wielu czynników. Na dane w kosztorysie remontu łazienki wpływ mają:

cena projektu oraz usługi architekta wnętrz specjalizującego się w tworzeniu aranżacji toalet publicznych; to on jest zazwyczaj autorem wstępnego kosztorysu. Warto pamiętać, że cena projektu małej łazienki nie zawsze będzie niższa, niż w przypadku dużego pomieszczenia. Należy się tutaj nastawić na koszty sięgające nawet kilku tysięcy złotych.

styl, w jakim łazienka ma być urządzona - jeśli planowany wystrój ma składać się z najwyższej jakości urządzeń i dodatków, nietypowych rozwiązań lub luksusowych materiałów wykończeniowych, automatycznie oznacza to znacznie wyższe koszty w porównaniu z aranżacją stworzoną przy pomocy produktów ze średniej półki cenowej.

ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych - ten punkt jest ściśle związany z poprzednim. Aby stworzyć możliwie dokładny kosztorys remontu łazienki należy wcześniej ustalić, jakie produkty zostaną wykorzystane. Z uwagi na fakt, że ceny tego typu materiałów rosną obecnie w bardzo szybkim tempie, kosztów remontu łazienki nie warto szacować na wiele miesięcy przed przystąpieniem do jego realizacji, nawet jeśli posiadamy gotowy plan. To, ile kosztuje remont małej łazienki, może się bowiem zaskakująco szybko zmienić.

koszt robocizny - to  również jedna z ważniejszych pozycji w przykładowym kosztorysie remontu łazienki. Uwzględnić należy tutaj wszystkie prace, jakie mają być wykonane przez ekipę remontową: malowanie ścian, wykończenie ścian glazurą lub innymi materiałami, przygotowanie podłogi np. wylewką samopoziomującą, a także wykonywane przez specjalistów modyfikacje i naprawy w obrębie przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej, przewodów elektrycznych itp.

Jak widać, cena remontu małej łazienki może być bardzo zróżnicowana. Nie tylko z uwagi na dynamiczną sytuację na rynku, powodującą duże wahania w obrębie kosztów produktów i usług niezbędnych przy remoncie łazienki. Kwota, jaką trzeba przeznaczyć na ten cel, jest zależna również od regionu kraju. Cena remontu małej łazienki w Warszawie, Trójmieście czy na Śląsku może być znacznie wyższa niż w przypadku takich samych prac zlecanych na Podkarpaciu lub ścianie wschodniej. Zdarza się, że generalny remont łazienki na Lubelszczyźnie będzie tańszy niż odświeżenie wnętrza w północnej części Polski.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, trudno jest jasno określić, ile kosztuje remont łazienki. Należy się jednak przygotować na wydatek rzędu kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, wliczając w to robociznę oraz usługi architekta - nawet w przypadku remontu łazienki o powierzchni poniżej 10 metrów kwadratowych.

Ile kosztuje kompletne wyposażenie małej łazienki publicznej?

Jeśli planujesz remont łazienki w obiekcie użyteczności publicznej, musisz mieć świadomość, że ceny odpowiednich sprzętów i dodatków mogą być zupełnie inne niż w przypadku elementów wyposażenia łazienki domowej. Wynika to między innymi z konieczności zakupu akcesoriów, które nie są stosowane w tych ostatnich. Należą do nich m.in.:

 •  dozowniki mydła,
 •  pojemniki na ręczniki papierowe i papier toaletowy,
 •  suszarki do rąk,
 •  dozowniki płynu do dezynfekcji rąk,
 •  poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych,
 •  przewijaki dla niemowląt,
 •  dodatkowe podajniki, np. na nakładki na deskę sedesową, chusteczki dla niemowląt,
 •  kosze na śmieci.

Ceny pojedynczych elementów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za sztukę. Dużo zależy oczywiście od materiałów, z których zostały wykonane czy zastosowanych w nich technologii. Przykładowo, koszt bezdotykowego, automatycznego podajnika ręczników papierowych będzie wyższy niż w przypadku modelu manualnego. Mimo to w toaletach publicznych warto inwestować w tego typu rozwiązania. Nie tylko ułatwiają one zachowanie higieny, ale też mogą zmniejszyć zużycie mydła, papieru czy ręczników.

Przede wszystkim należy zadbać o zakup materiałów, urządzeń sanitarnych, mebli i akcesoriów spełniających normy oraz wymagania dla danego obiektu, określone w obowiązujących przepisach. Wpływają one na takie kwestie, jak np. ustawienie elementów wyposażenia łazienki czy dobór materiałów wykończeniowych i akcesoriów. Trzeba mieć na uwadze, że zakup nieodpowiednich sprzętów może negatywnie wpłynąć na wynik kontroli przeprowadzanej przez Sanepid.

Ile kosztuje remont łazienki - robocizna?

Jak już wspomniano, jednym z czynników, które znacząco wpływają na to, ile kosztuje remont łazienki, jest robocizna. Ceny usług ekipy remontowej mogą być bardzo zróżnicowane. Oczywiście kluczowe znaczenie dla całkowitego kosztu robocizny ma zakres prac wykończeniowych. Należy tutaj uwzględnić między innymi:

 •  wykończenie podłogi,
 •  gruntowanie i pomalowanie ścian i sufitów,
 •  skuwanie starych płytek podłogowych i układanie glazury,
 •  innego typu prace związane z nałożeniem nowej posadzki, jak np. układanie paneli
   czy wykonanie wylewki samopoziomującej,
 •  prace w obrębie instalacji wodno-kanalizacyjnej i instalacji elektrycznej,
 •  wykonanie ogrzewania podłogowego,
 •  montaż umywalki, misy WC i innych urządzeń sanitarnych,
 •  umieszczenie okna rewizyjnego.

Aby dokładnie wiedzieć, na jaki koszt robocizny łazienki należy się przygotować, trzeba wcześniej skontaktować się z firmą remontową, z usług której zamierzamy skorzystać. Wycena tworzona jest najczęściej w oparciu o takie kwestie, jak powierzchnia ścian i podłogi w remontowanej łazience, stopień skomplikowania prac. Znaczenie ma także rodzaj materiałów - przykładowo, całkowity koszt wykończenia podłogi w małej łazience może być zupełnie różny w sytuacji, gdy projekt uwzględnia nowe płytki ceramiczne, niż wtedy, gdy planujemy montaż paneli bez usuwania starych płytek podłogowych.

Jak tanio zrobić remont małej łazienki?

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej kwestie, czy możliwy jest remont małej łazienki tanim kosztem?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie również nie jest jednoznaczna. Z pewnością jednak są elementy, na których można nieco zaoszczędzić. Są to przede wszystkim produkty, które z biegiem czasu nie zmieniają zbytnio swoich właściwości lub nawet w najtańszej wersji są dostatecznie trwałe, by spełniać swoją funkcję przez długi czas. Należy tutaj wymienić między innymi kafelki na ściany, płyty kartonowo-gipsowe oraz drobne akcesoria, takie jak dozowniki płynu do dezynfekcji.

Dobrym pomysłem może być za to skorzystanie z oferty łączącej kilka usług. Przykładowo, kupując komplet wyposażenia toalety w Faneco, możesz dodatkowo zyskać transport oraz montaż zamówionych sprzętów.

Są jednak rzeczy, na których zdecydowanie nie warto oszczędzać, chcąc prawidłowo odnowić łazienkę. Zaprawy, kleje, gładzie czy urządzenia sanitarne powinny być produktami wysokiej jakości. Od nich zależy bowiem to, jak trwałe będą efekty remontu, a także bezpieczeństwo i komfort użytkowników.

 

Doporučené články

Ergonomická koupelna - jak plánovat rozmístění sanitárních zařízení v koupelně?

Ergonomická koupelna - jak plánovat rozmístění sanitárních zařízení v koupelně?

Co oznacza ergonomiczna łazienka? Ergonomia jest dziedziną wiedzy zajmującą się przystosowywaniem narzędzi, mebli, przestrzeni oraz innych... More
Školní koupelny - požadavky, projekt, vybavení

Školní koupelny - požadavky, projekt, vybavení

Projekt każdego pomieszczenia higieniczno-sanitarnego musi uwzględniać jego przeznaczenie. Ze względu na specyficznych i wymagających... More
Koupelny ve školce - požadavky, projekt, vybavení

Koupelny ve školce - požadavky, projekt, vybavení

Łazienka w przedszkolu to miejsce, które powinno być projektowane ze szczególną starannością. Należy przy tym uwzględnić nie tylko... More
Toaleta v restauraci - požadavky, projekt, vybavení

Toaleta v restauraci - požadavky, projekt, vybavení

  Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań oraz przepisów narzucanych w tej dziedzinie... More
Toaleta v obchodní galerii - požadované množství, návrhová pravidla a používání

Toaleta v obchodní galerii - požadované množství, návrhová pravidla a používání

Zgodnie z przepisami prawa, galerie i centra handlowe należą do miejsc użyteczności publicznej. To oznacza, że muszą w nich znajdować się... More
Toalety v metru - návrhová pravidla, požadavky, vybavení

Toalety v metru - návrhová pravidla, požadavky, vybavení

Toalety w miejscach publicznych należą do tych miejsc, których wyposażenie musi spełniać rygorystyczne normy dotyczące higieny, komfortu... More