Použití bezdotykových technologií ve sprchách posiloven a fitness klubů

 

Korzystanie z siłowni czy klubu fitness ma z założenia korzystnie wpływać na kondycję i zdrowie. Jednak badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że osoby odwiedzające tego typu miejsca są narażone na pewne istotne ryzyko. Wiąże się ono nie tylko z oczywistymi skutkami nieprawidłowo wykonywanych lub zbyt forsownych ćwiczeń. Podobnie jak w innych miejscach użyteczności publicznej, istnieje również zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się potencjalnie chorobotwórczych mikroorganizmów. Aby je możliwie ograniczyć, na siłowniach istotne jest nie tylko przestrzeganie zasad higieny podczas korzystania ze sprzętu do ćwiczeń i ich dezynfekcja po treningu, ale i odpowiednie wyposażenie pomieszczeń sanitarnych – łazienek i toalet. Niezwykle pomocne są tutaj urządzenia wykorzystujące technologie bezdotykowe. 

Jak wygląda korzystanie z łazienek w klubie fitness czy na siłowni?

Klienci siłowni i klubów fitness muszą mieć zapewnioną możliwość zadbania o higienę osobistą po treningu lub zajęciach grupowych. Po zakończeniu ćwiczeń należy dokładnie się umyć. W tym celu konieczne są odpowiednio wyposażone łazienki. Urządzenia i produkty, których nie może w nich zabraknąć, to przede wszystkim: 

 • mydło i preparat do dezynfekcji rąk w specjalnych dozownikach, 

 • papier toaletowy i ręczniki papierowe w przeznaczonych do tego podajnikach, 

 • higieniczne suszarki do rąk. 

Bardzo ważna jest również strefa z natryskami, pozwalającymi umyć się po zakończeniu ćwiczeń. Również ją należy urządzić wyjątkowo starannie. Szczególną uwagę należy zwrócić na: 

 • brodziki z dobrym odpływem wody, ułatwiającym utrzymanie pryszniców w czystości i zapewniających użytkownikom niezbędny komfort, 

 • armaturę prysznicową – powinna pozwalać na korzystanie z zachowaniem zasad higieny oraz być łatwa do utrzymania w czystości. 

Mówiąc o higienie w łazience na siłowni lub w klubach fitness nie należy zapominać o takich elementach jak źródła światła. Obecnie coraz częściej stosowane jest energooszczędne oświetlenie LED w pomieszczeniach, z których korzysta wiele osób. Technologia ta zapewnia niskie zużycie prądu, jednak również tutaj warto wspomnieć o higienie. Stosując takie elementy jak bezdotykowe włączniki światła, ogranicza się konieczność bezpośredniego kontaktu z urządzeniem, co również ułatwia zachowanie bezpiecznej czystości. Z tego powodu są one wręcz niezbędne w takich lokalizacjach jak łazienki czy toalety. 

Korzyści z zastosowania technologii bezdotykowych w łazienkach siłowni i klubów fitness

Możliwość dokładnego umycia się po treningu bądź skorzystaniu z toalety na terenie siłowni lub klubu fitness to nie wszystko. Ważne, by niezbędne zabiegi można było przeprowadzić w sposób maksymalnie higieniczny. Dlatego tam, gdzie to możliwe, warto zaopatrzyć pomieszczenia sanitarne w urządzenia bezdotykowe.  

Bezkontaktowe akcesoria toaletowe pozwalają ograniczyć konieczność dotykania urządzeń do minimum, a często nawet całkowicie ją wyeliminować. Niesie to ze sobą szereg korzyści zarówno dla użytkowników, jak i personelu siłowni. 

Z punktu widzenia osób korzystających ze wspomnianych sprzętów, brak bezpośredniego kontaktu oznacza gwarancję najwyższego poziomu higieny. W przypadku konwencjonalnych urządzeń takich jak dozowniki mydła czy krany, konieczność ich dotykania wiąże się z dużym ryzykiem przenoszenia drobnoustrojów między poszczególnymi amatorami ćwiczeń. Urządzenia bezdotykowe pozwalają poprawić bezpieczeństwo poprzez znaczne ograniczenie rozprzestrzenianie się mikroorganizmów, a co za tym idzie – wielu groźnych chorób. 

Inwestycja w sprzęt bezdotykowy jest również dużym ułatwieniem dla pracowników. Tego typu akcesoria znacznie wolniej się brudzą, przez co utrzymanie ich w higienicznej czystości jest znacznie prostsze. Wymagają także rzadszego czyszczenia, dzięki czemu personel może poświęcić czas na dokładniejsze wykonywanie swoich obowiązków bez ryzyka, że w pośpiechu jakieś kluczowe elementy zostaną pominięte. 

Przykładowe rozwiązania bezdotykowe w klubach sportowych

Wyposażenie łazienki na terenie klubu fitness czy siłowni składa się z bardzo podobnych sprzętów, co w przypadku każdej toalety znajdującej się w przestrzeni publicznej. Wiele tradycyjnych rozwiązań można zastąpić wygodnymi i higienicznymi urządzeniami bezdotykowymi, o których można przeczytać poniżej.  

 • Baterie umywalkowe i prysznicowe – to przede wszystkim urządzenia zbliżeniowe pozwalające na uruchomienie przepływu wody na uruchamianie przepływu wody bez konieczności bezpośredniego dotykania pokrętła. Po zbliżeniu rąk do czujnika woda zostanie włączona, a po ich odsunięciu – wyłączona. 

 • Elektroniczne dozowniki mydła i środków do dezynfekcji rąk – zamiast tradycyjnych dozowników manualnych można zainstalować modele bezdotykowe, które wydają odpowiednią ilość mydła po zbliżeniu dłoni do czujnika. To nie tylko eliminuje konieczność dotykania urządzenia, ale także kontroluje zużycie mydła. 

 • Bezdotykowe podajniki papieru toaletowego i ręczników papierowych – umożliwiają wydawanie jednorazowych porcji papieru bez konieczności bezpośredniego dotykania rolki. Użytkownik może łatwo wyciągnąć potrzebną ilość produktu, podczas gdy reszta pozostaje należycie zabezpieczona. 

 • Spłuczki – tradycyjne spłuczki wymagają naciśnięcia przycisku, co niesie ze sobą ryzyko kontaktu z zarazkami. Urządzenia automatyczne wykorzystują czujniki, które reagują na obecność użytkownika. 

 • Suszarki do rąk – zamiast tradycyjnych suszarek do rąk można zainstalować elektroniczne sprzęty z czujnikiem ruchu. Wykrywają one obecność rąk i włączają urządzenie automatycznie. 

 • Bezdotykowe kosze na śmieci – śmietniki wyposażone w technologię bezdotykową mogą otwierać się automatycznie po zbliżeniu ręki lub dzięki czujnikom ruchu. Ułatwia to użytkownikom wrzucanie odpadków bez konieczności dotykania pokrywy kosza. 

Automatyczne dozowniki mydła i płynów dezynfekujących

Bezdotykowe dozowniki mydła lub preparatu do dezynfekcji doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie z toalety korzysta duża liczba osób, w tym w klubach fitness i siłowniach. 

Ich dużą zaletą, podobnie jak w przypadku innych urządzeń wyposażonych w czujniki ruchu, jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom poprzez eliminację bezpośredniego kontaktu. Podajnik sam dawkuje niezbędną ilość preparatu bez konieczności używania przycisku lub dźwigni, co pozwala na znaczną redukcję ryzyko zakażeń bakteriami znajdującymi się na rękach po skorzystaniu z toalety – nawet w przypadku niezbyt dokładnego mycia. 

Nie bez znaczenia jest również aspekt ekonomiczny. Dawka środka myjącego lub dezynfekującego może być fabrycznie ustalona przez producenta oraz modyfikowana przez zarządcę obiektu. Pozwala to na dokładne monitorowanie zużycia i zapobieganie stratom. Należy przy tym pamiętać, by dostosować dawkowanie do informacji umieszczonych na opakowaniu preparatu.  

Dodatkowo większość bezdotykowych urządzeń tego typu pozwala zadbać również o bezpieczeństwo personelu. Mowa tutaj przede wszystkim o modelach, w których mydło lub płyn dezynfekujący nie jest dolewany z opakowania zbiorczego, ale w których stosowane są gotowe, fabrycznie zamknięte wkłady. 

Bezdotykowe suszenie rąk

Toalety w klubie fitness muszą zapewniać również możliwość szybkiego i higienicznego osuszenia rąk. W tym celu wykorzystuje się podajniki ręczników papierowych lub suszarki emitujące strumień powietrza. Obydwa typy urządzeń mogą wykorzystywać technologie bezdotykowe.  

Podajniki ręczników pozwalają na łatwe pobranie potrzebnej ilości papieru bez konieczności dotykania całej rolki, zabezpieczonej wewnątrz obudowy. Wystarczy pociągnąć za listek, by został on odcięty dzięki wbudowanym nożom; następna porcja papieru automatycznie wysuwa się z urządzenia. Zapobiega to pobraniu zbyt dużej ilości ręczników na raz, eliminując problem nadmiernego zużycia. 

Jeszcze bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są suszarki do rąk, dzięki którym można całkowicie zrezygnować z używania ręczników papierowych. Modele bezdotykowe – tradycyjne lub kieszeniowe – mają wbudowane czujniki ruchu, dzięki czemu uruchamiają się tylko wtedy, gdy wykryją znajdujące się w zasięgu sensora dłonie. Po ich cofnięciu urządzenie automatycznie się wyłącza. Dzięki temu działa tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście potrzebne, ograniczając zużycie energii elektrycznej. Jednocześnie duża moc nowoczesnych suszarek pozwala na skuteczne i szybkie suszenie rąk, co jest szczególnie ważne w siłowniach i innych obiektach użyteczności publicznej. 

Bezpieczeństwo i higiena zastosowań bezdotykowych klubów fitness i siłowni

Wyposażenie łazienki w bezdotykowy sprzęt pozwala na znaczne poprawienie poziomu higieny. Ma to ogromne znaczenie w miejscach odwiedzanych każdego dnia przez wiele osób, takich jak siłownie czy kluby fitness. Nie warto przy tym ograniczać się do minimum w postaci dozowników mydła czy suszarek do rąk. Dobrze jest również zainwestować w wysokiej jakości bezdotykowe spłuczki czy oświetlenie LED ze zbliżeniowymi włącznikami. Dzięki temu ryzyko rozprzestrzeniania się drobnoustrojów zostaje maksymalnie zredukowane. 

Rozwiązania bezdotykowe stanowią również zabezpieczenie dla samego sprzętu. Brak konieczności naciskania przycisków czy korzystania z dźwigni znacząco poprawia trwałość urządzeń, które po prostu wolniej się zużywają. Jest to istotne nie tylko ze względu na ekonomię, ale i bezpieczeństwo. Użytkownicy nie muszą bowiem korzystać z uszkodzonego sprzętu, co poprawia jego funkcjonalność i zmniejsza ryzyko różnego rodzaju kontuzji. 

Ekonomiczne aspekty zastosowania technologii bezdotykowych

Wielu inwestorów rezygnuje z wdrażania technologii bezdotykowych w toaletach publicznych, obawiając się kosztów związanych ze zużyciem prądu. Należy pamiętać jednak, że nowoczesne rozwiązania są energooszczędne, a co za tym idzie, koszt ich użytkowania jest znikomy. Jeśli dodatkowo uwzględni się korzyści, jakie niesie za sobą ich wykorzystanie, łatwo zauważyć, że tego typu inwestycje z reguły bardzo szybko się zwracają i przynoszą wyraźne oszczędności. 

Dzięki zastosowaniu w łazience bezdotykowych urządzeń, takich jak elektroniczne dozowniki papieru toaletowego, mydła czy suszarki do rąk, można zmniejszyć czas i nakłady pracy potrzebne na utrzymanie toalet w czystości oraz zapewnienie niezbędnych środków higieny. Pracownicy obiektu mogą skoncentrować się na innych zadaniach, co może prowadzić do zwiększenia produktywności i efektywności ich pracy. 

Kolejną korzyścią jest minimalizacja strat. W przypadku tradycyjnych rozwiązań użytkownicy bardzo często pobierają więcej mydła, papieru toaletowego i ręczników papierowych niż w rzeczywistości potrzebują. Bezdotykowe dozowniki umożliwiają precyzyjne wydawanie jednorazowych porcji produktu, eliminując nadmierne zużycie. Dzięki temu zasoby są lepiej wykorzystane, a straty mniejsze, przy czym niezbędne wymagania dotyczące higieny i bezpieczeństwa są przestrzegane bez zarzutu. 

Istotnym aspektem jest również redukcja zużycia wody i energii. Przykładowo, bezdotykowe spłuczki wykorzystują czujniki, które mierzą ilość wody potrzebną do skutecznego spłukania. Dzięki temu ogranicza się niepotrzebne zużycie wody, co przekłada się na obniżenie rachunków za media. Z kolei urządzenia takie jak bezkontaktowe suszarki do rąk mogą być zaprogramowane w taki sposób, aby działały tylko przez określony czas, co pozwala na oszczędność energii. 

Warto również zaznaczyć, że urządzenia bezdotykowe zużywają się znacznie wolniej niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Brak bezpośredniego kontaktu z dozownikiem czy kranem oznacza, że jest on mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne wynikające z ich długotrwałego użytkowania. 

Należy przy tym pamiętać, że oszczędności idą w tym przypadku w parze z zachowaniem higieny i skutecznym zapobieganiem infekcjom. Bezdotykowe urządzenia eliminują potrzebę fizycznego kontaktu z powierzchnią, co zmniejsza ryzyko przenoszenia zarazków. Wpływa to korzystnie na reputację klubu fitness lub siłowni, które zyskują opinię miejsc, w których dba się o bezpieczeństwo i zdrowie użytkowników. To z kolei może przyciągnąć większą liczbę klientów i przyczynić się do wzrostu przychodów.