Styl japoński (japandi) w toaletach publicznych

 

Styl japandi w toaletach w przestrzeni wspólnej

Styl japandi coraz częściej pojawia się w naszych domach. Cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników wnętrz, które są minimalistyczne, ale jednocześnie przytulne. Estetyka ta jednak doskonale prezentuje się nie tylko w mieszkaniach. Czerpie z kultur, w których szczególne znaczenie ma czystość i higiena. Z tego powodu świetnie sprawdza się w toaletach w przestrzeni publicznej. Doskonałym przykładem mogą być loftowe hotele czy nowoczesne biurowce. Jak urządzić tego rodzaju wnętrze w stylu japandi? Czym wyróżnia się ów styl?

Styl japandi - co to jest?

Aby dowiedzieć się, co to jest styl japandi, należy przede wszystkim rozszyfrować nazwę tego trendu. To połączenie słów ?japanese? (japoński) oraz ?scandi? (skandynawski). Wskazuje to wyraźnie na połączenie japońskiego minimalizmu oraz prostoty ze skandynawską przytulnością i zamiłowaniem do naturalnych materiałów.

Styl japandi nawiązuje do japońskiej filozofii ikigai. W przypadku wnętrz swoje odzwierciedlenie znajduje ona w prostocie i funkcjonalności połączonej z czystością formy.

Wnętrza w stylu japońskim są przestronne i proste w formie. Jednocześnie w stylu japandi, dzięki wpływom skandynawskim, zauważalna jest ich przytulność oraz funkcjonalność. Pomieszczenia są projektowane w taki sposób, by stały się oazą spokoju, zdradzając przy tym fascynację naturą.

Wnętrza w stylu japońskim to zarówno salony i sypialnie, jak i łazienki. Biorąc pod uwagę znaczenie, jakie w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni ma higiena ciała i umysłu, jest to estetyka wręcz stworzona do stosowania w toaletach, również ogólnodostępnych.

Łazienka w stylu japońskim - poznaj najnowszy trend

Japandi to trend, który w 2022 roku cieszy się coraz większą popularnością w urządzaniu łazienek. Wiąże się to z fascynacją japońską filozofią, zgodnie z którą prawdziwa higiena wymaga oczyszczenia nie tylko ciała, ale i umysłu. Sfery te są ze sobą ściśle powiązane, co jest widoczne również w sposobie urządzenia łazienek w stylu japońskim i japandi.

Japandi w łazience to harmonia i porządek, sprzyjające relaksowi. Wnętrza w tym stylu są przestronne, co niekoniecznie musi wiązać się z dużym metrażem. Przestronność rozumiana jest tutaj jako:

  •  ograniczenie detali i dekoracji do niezbędnego minimum,
  •  ascetyczne formy,
  •  naturalne kolory: beż, złamana biel, szarość oraz czerń
  •  naturalne materiały, zwłaszcza drewno, stal, kamień
  •  intensywne barwy jedynie w formie pojedynczych akcentów.

Łazienki w stylu japandi często przyjmują formę pokoi kąpielowych. Jednak również w toaletach możliwe jest wykorzystanie jego charakterystycznych elementów. W przypadku toalet publicznych pozwalają one stworzyć przestrzeń, w której oprócz jej oczywistego przeznaczenia możliwy jest krótki odpoczynek od nadmiaru bodźców z zewnątrz. Oprócz tego przestrzeń, w której panuje ład, porządek oraz pewna surowość kojarzy się z czystością, higieną i bezpieczeństwem.

Czarne wyposażenie toalet publicznych odpowiada stylowi japandii

Nowoczesne wyposażenie w stylu japandi od Faneco

Toaleta w stylu skandynawskim z dodatkami w stylu japandi

Toaleta w stylu skandynawskim musi być przede wszystkim jasna. Nawet jeśli nie ma w niej okna zapewniającego dostęp naturalnego światła, kluczowe jest oświetlenie, dzięki któremu będzie sprawiać wrażenie skąpanej w słońcu.

Nawiązanie do natury w toaletach w stylu skandynawskim oraz japandi widoczne jest przede wszystkim w zastosowanej palecie barw. Podstawą są tak zwane kolory ziemi - beże, chłodne i ciepłe beże, szarości, chłodne błękity i zgaszona zieleń. W celu zaakcentowania określonych elementów można zastosować także czerń i biel, które kontrastują z łagodną kolorystyką otoczenia. Przykładem może być na przykład czarne wyposażenie łazienki, takie jak armatura łazienkowa, oprawy lamp lub ramy luster, niezbędnych w WC w stylu skandynawskim.

Aby toaleta w skandynawskim klimacie nabrała charakteru wpisującego się w styl japandi, warto zastosować dodatki w stylu japońskim. To przede wszystkim lampy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno i papier, wazony z bambusowymi pędami lub kamienne misy oraz pojemniki. Mogą stanowić one akcenty utrzymane w bardziej intensywnej kolorystyce, choć kluczowy w tej kwestii jest umiar. Pozwalają one jednak przełamać wrażenie surowości i chłodu.

Najlepszym materiałem, który pasuje do skandynawskich aranżacji, nadając im nieco japońskiego charakteru, jest drewno. Jedna ze ścian wyłożona drewnianymi deskami, rama lustra lub taki dodatek jak komoda lub krzesło stanowią idealne dopełnienie wnętrza.

Styl japandi w toaletach miejskich

Nowoczesne toalety publiczne już od dawna nie przypominają obskurnych miejsc o odpychającym wyglądzie. Dzisiaj urządzane są zgodnie z aktualnymi wnętrzarskimi trendami; często też projektanci testują w nich nowe, ciekawe rozwiązania, które dopiero po pewnym czasie przyjmują się również w domach. Realizacje takie jak toalety miejskie w stylu skandynawskim lub japandi wpisują się w ten nurt.

Co ciekawe, stworzenie minimalistycznej toalety publicznej w stylu japońskim nie wymaga używania bardzo drogich materiałów lub trudno dostępnych dodatków. Trend ten pozwala na stworzenie harmonijnego, łatwego do utrzymania w czystości wnętrza, nie wymagając przy tym ogromnych nakładów finansowych. Nic dziwnego, że coraz częściej łazienki w tym stylu pojawiają się w przestrzeni miejskiej.

Toaleta w przestrzeni wspólnej z elementami japandi

Styl japoński w toaletach publicznych - jak go uzyskać?

Stworzenie toalety publicznej w wnętrzem w stylu japandi nie jest trudne. Kluczem jest zastosowanie odpowiednich materiałów oraz dodatków. Należy też zwrócić uwagę na dobór sanitariatów wpisujących się w opisywaną estetykę, stanowiących istotną część asortymentu Faneco.

Styl japoński - materiały

Aranżacja łazienki w stylu japandi musi być przemyślana w każdym szczególe. Dotyczy to zarówno kolorystyki, jak i wykorzystanych materiałów. Podstawą jest oczywiście drewno i kamień lub naśladujące go, szlachetne materiały, takie jak wysokiej jakości beton. Co ważne, nie muszą być one utrzymane w jasnych odcieniach - w przeciwieństwie do stylu skandynawskiego, w którym światło jest podstawą, łazienka w czerni należy do klasycznych aranżacji w estetyce japandi.

Wykorzystując przy urządzaniu łazienki beton, drewno i czerń można uzyskać efekt naturalności, przytulności oraz czystej formy.

Do łazienki w drewnie i czerni doskonale pasuje także glina, rattan, len oraz kamień o ciekawej fakturze. W przypadku toalet publicznych warto zwrócić także uwagę na sanitariaty ze stali nierdzewnej - wytrzymałe, o nowoczesnych, prostych formach. Choć mogą kojarzyć się ze stylem loftowym, pasują także do japońskich wnętrz.

Czarne sanitariaty

Jak zostało to wspomniane wcześniej, do stylu japandi doskonale pasują czarne elementy, stanowiące wyrazisty akcent na tle chłodnych, spokojnych powierzchni. Nie muszą być to tylko dekoracje lub wykończenia. Doskonałym wyborem jest armatura łazienkowa w kolorze czarnym, która zwraca uwagę ciekawą formą, nadając wnętrzu nowoczesnego charakteru. Wykonana z certyfikowanych materiałów, często o matowej fakturze, jest też łatwa do utrzymania w czystości. To z kolei jest szczególnie ważne w przypadku łazienek miejskich oraz tych znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej.

Czarne dodatki do toalety

Czarne wyposażenie łazienki w stylu japandi nie musi się jednak ograniczać do armatury. Można je uzupełnić o takie elementy jak lampy czy ramy luster, ale też suszarki do rąk, podajniki na papier toaletowy i ręczniki, a w przypadku toalet dla osób z niepełnosprawnościami - drążki i poręcze. W tym ostatnim przypadku szczególnie wskazane jest montowanie w toaletach akcesoriów, które kontrastują z kolorem ścian, dzięki czemu są bardzie widoczne.

Wykorzystywane w stylu japandi meble łazienkowe najczęściej wykonane są z drewna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować na przykład czarne, kamienne blaty wokół umywalek.

W toalecie urządzonej w stylu japońskim ważny jest każdy detal, ład i harmonia. Dlatego nie powinno się w niej znaleźć nic, co nie służy konkretnemu celowi. Podstawą jest przy tym funkcjonalność i bezpieczeństwo. Dlatego warto postawić na pasujące do japońsko-skandynawskiej estetyki akcesoria bezdotykowe, takie jak dozowniki do mydła czy ręczników. Są one nie tylko praktyczne, ale i idealnie wpisują się w filozofię japandi, zakładającą dbanie o higienę w możliwie ekologiczny sposób.

Czarne dodatki do toalety

Czarne wyposażenie łazienki w stylu japandi nie musi się jednak ograniczać do armatury. Można je uzupełnić o takie elementy jak lampy czy ramy luster, ale też suszarki do rąk, podajniki na papier toaletowy i ręczniki, a w przypadku toalet dla osób

z niepełnosprawnościami - drążki i poręcze. W tym ostatnim przypadku szczególnie wskazane jest montowanie w toaletach akcesoriów, które kontrastują z kolorem ścian, dzięki czemu są bardzie widoczne.

Wykorzystywane w stylu japandi meble łazienkowe najczęściej wykonane są z drewna, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować na przykład czarne, kamienne blaty wokół umywalek.

W toalecie urządzonej w stylu japońskim ważny jest każdy detal, ład i harmonia. Dlatego nie powinno się w niej znaleźć nic, co nie służy konkretnemu celowi. Podstawą jest przy tym funkcjonalność
i bezpieczeństwo. Dlatego warto postawić na pasujące do japońsko-skandynawskiej estetyki akcesoria bezdotykowe, takie jak dozowniki do mydła czy ręczników. Są one nie tylko praktyczne, ale i idealnie wpisują się w filozofię japandi, zakładającą dbanie
o higienę w możliwie ekologiczny sposób.

  Czarna suszarka do rąk pasująca do stylu japandi

 

Polecane wpisy

Najstarszy hotel świata działa od 1300 lat

Najstarszy hotel świata działa od 1300 lat

Na wschód od Houshi niedaleko Morza Japońskiego leży góra Hakusan, od czasów starożytnych uznawana za jedną z Trzech Świętych Gór... Więcej
Bezpieczne toalety w więzieniu to nie fikcja.

Bezpieczne toalety w więzieniu to nie fikcja.

Czy Bierut otrzymywał tyle samo papieru toaletowego co obecni skazani? Czy Władysław Siła-Nowicki mógł brać prysznic, kiedy chciał i czy... Więcej
Przewijaki dla niemowląt

Przewijaki dla niemowląt

Dostępne w naszej ofercie przewijaki dla niemowląt to wysokiej jakości certyfikowane produkty występujące w kilku wersjach w zależności od... Więcej