Černé koupelnové doplňky ve veřejných toaletách

 

Czarna toaleta

Do niedawna domyślnym kolorem znajdujących się w łazienkach sprzętów była biel. Nic dziwnego - kojarzy się z czystością i higieną, czyli tym, co szczególnie pożądane w takich pomieszczeniach jak toalety. Czarne elementy wyposażenia zyskują popularność od niedawna; obecnie zaś zyskały miano jednego z najgorętszych obowiązujących trendów.

Nie zmienia to faktu, że pojęcie czarnej toalety wiele osób - również projektantów i architektów - traktuje niemal jak oksymoron. Utarło się, że barwa ta jest zarezerwowana wyłącznie dla obszernych wnętrz, w których można pozwolić sobie na optyczne zmniejszenie przestrzeni. To oznacza, że niewielkie pomieszczenia, jakimi są zazwyczaj toalety, nie powinny być urządzane z wykorzystaniem czerni. W praktyce wszystko zależy jednak od tego, jak się ów trend zinterpretuje.

Mianem czarnej toalety można określić zarówno pomieszczenie, w którym wszystko - od płytek, przez ceramikę sanitarną po dodatki - jest utrzymane w tym kolorze, jak i takie, w którym postawiono na kontrast jasnego tła oraz czarnych akcentów. Niezależnie od wybranego wariantu, podstawą jest wybieranie produktów, które będą ze sobą współgrać pod względem stylu. Bardzo ważne jest też postawienie na najwyższą jakość, dzięki której czerń we wnętrzu będzie prezentować się szlachetnie, elegancko i oryginalnie zarazem. W tym celu niezbędne jest sięganie po akcesoria łazienkowe z oferty dobrych i sprawdzonych producentów. Dzięki temu będą nie tylko dobrze wyglądać, ale i doskonale spełniać swoją funkcję. Ich jakość jest też gwarancją trwałości.

Czarne elementy wyposażenia łazienek to nie tylko płytki czy baterie umywalkowe lub prysznicowe. To również ceramika - miski ustępowe, umywalki itp. - która może z powodzeniem być stosowana również w toaletach publicznych.

 

Czarna toaleta - aranżacje

Kluczem do sukcesu podczas tworzenia aranżacji czarnej toalety jest odpowiedni dobór poszczególnych elementów, w tym urządzeń sanitarnych oraz materiałów wykończeniowych. Doskonałym rozwiązaniem jest postawienie na kontrasty i połączenie czerni z bielą lub innymi jasnymi kolorami. Pozwoli to stworzyć wrażenie harmonii i uporządkowania.

Na tle jasnej ściany lub podłogi dobrze będzie prezentować się czarna toaleta - podwieszana lub wolnostojąca - oraz umywalka. Warto przy tym zaznaczyć, że również ściany mogą ze sobą kontrastować. Ciekawą propozycją jest na przykład umieszczenie takich elementów jak czarna podwieszana toaleta, umywalka, podajniki na ręczniki czy dozowniki na mydło na tle jasnej ściany, podczas gdy te, przy których nie stoją żadne sprzęty, można wykończyć np. czarnymi płytkami. W wielu wnętrzach pozwoli to na uniknięcie efektu przytłoczenia.

Dzięki tej zasadzie również mała, czarna toaleta nie musi być synonimem przytłaczającego wnętrza. Wystarczy połączyć np. ściany w tym kolorze z białym wyposażeniem lub czarną toaletę wolnostojącą i inne elementy umieścić na tle białych ścian, by stworzyć wrażenie rozświetlonego pomieszczenia.

Nie należy też zapominać o elementach, które optycznie powiększają pomieszczenie. To przede wszystkim lustra oraz rozmaite transparentne powierzchnie i przeszklenia. Efekt ten można spotęgować, umieszczając na tle czarnych ścian sanitariaty ze stali w srebrnym odcieniu, która dodatkowo odbija światło, doskonale prezentując się na ciemnym tle.

 

Czarna toaleta - inspiracje

Choć kolor ten kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi aranżacjami, inspiracją dla czarnej toalety może być nie tylko styl loftowy. Kolor ten bywa również wykorzystywany we wnętrzach, których wystrój czerpie z estetyki retro, glamour czy wyróżniającego się bezpretensjonalną elegancją stylu japandi.

Styl określany jako “retro” może zawierać w sobie nawiązania do nurtu art deco  lub modernistycznego wzornictwa. Solidne, wysokiej jakości meble oraz dodatki, motywy figur geometrycznych, a także kontrastujące kolory - czarne akcesoria łazienkowe doskonale pasują do takiej estetyki.

Styl glamour w przypadku toalet publicznych sprawdza się w formie delikatnych akcentów i pewnych charakterystycznych motywów, będących raczej nawiązaniem niż kompletną aranżacją. Duże lustro, złote dodatki lub armatura łazienkowa, płytki z wzorami imitującymi marmur oraz czarne tło lub akcesoria pozwalają stworzyć wnętrze o luksusowym charakterze bez efektu przeładowania.

Kwintesencją szlachetnej prostoty może być za to styl zwany “japandi”. Termin ten powstał z połączenia słów “Japanese” i “Scandi” i oznacza połączenie inspiracji japońskich z ponadczasowym stylem skandynawskim. Proste, czyste linie, naturalne dodatki oraz subtelna kolorystyka. Czarne dodatki lub tło to elementy wprost stworzone dla tego stylu.

 

Czarne akcesoria łazienkowe

Czarne akcesoria łazienkowe prezentują się najlepiej, jeśli tworzą spójne zestawy. Warto konsekwentnie dobierać poszczególne elementy według określonego klucza. Czarne akcesoria łazienkowe z drewnem lub retro często mają bardzo prostą formę, jednak szczegóły takie jak faktura, sposób wykończenia lub materiał, z którego zostały wykonane, sprawiają, że zestawione razem mogą tworzyć wrażenie dysharmonii, które jest wyjątkowo niepożądane w przypadku toalet publicznych.

Z tego powodu projektując takie wnętrza warto sięgać po komplety sprzętów od jednego producenta. Składają się one z pasujących do siebie elementów. Dotyczy to nie tylko ceramiki łazienkowej, takiej jak czarne miski WC czy umywalki, ale także akcesoriów, na przykład czarnych desek czy szczotek WC, podajników na papier, dozowników na mydło i innych, które można dowolnie ze sobą łączyć, instalując tylko te sprzęty, które są w danym pomieszczeniu potrzebne. Warto przy tym zaznaczyć, że ceramika oraz dodatki o różnych fakturach mogą tworzyć ciekawe kompozycje. Przykładowo, matowa czarna toaleta oraz gładkie, połyskliwe akcesoria mogą tworzyć spójną całość, o ile ich odcień oraz forma są podobne.

 

Czarna ubikacja

Moda na czarne ubikacje wydaje się być czymś więcej niż tylko chwilowym trendem. Przemawiają za tym nie tylko kwestie estetyczne, ale także funkcjonalność sprzętów w tym kolorze. Umieszczone na tle jasnych ścian wyraźnie się od nich odcinają. Dobieranie urządzeń i akcesoriów kontrastujących ze ścianami i podłogą jest bardzo ważne przy projektowaniu łazienek dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie niedowidzących. Dostępność czarnych ubikacji oraz dodatków takich jak poręcze i uchwyty sprawia, że przygotowanie odpowiednio dostosowanego pomieszczenia staje się prostsze niż kiedykolwiek.

Do niedawna czarna ubikacja była pewną ekstrawagancją; akcesoria w tym kolorze były trudno dostępne, co przekładało się na ich wysoką cenę. Obecnie jednak koszt takich elementów jest porównywalny z ich standardowymi odpowiednikami. Dzięki temu również podczas urządzania toalet publicznych, gdzie względy ekonomiczne odgrywają istotną rolę, można zerwać z dotychczasowymi standardami, tworząc ciekawe i nieszablonowe wnętrze.

 

Czytaj także:

 

 

Doporučené články

Japonský styl (japandi) ve veřejných toaletách

Japonský styl (japandi) ve veřejných toaletách

  Styl japandi coraz częściej pojawia się w naszych domach. Cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników wnętrz, które... More
Držadla pro osoby se zdravotním postižením

Držadla pro osoby se zdravotním postižením

Pro tělesně postižené More
Nejstarší hotel na světě funguje již 1300 let.

Nejstarší hotel na světě funguje již 1300 let.

Na wschód od Houshi niedaleko Morza Japońskiego leży góra Hakusan, od czasów starożytnych uznawana za jedną z Trzech Świętych Gór... More
Toaleta pro osoby se zdravotním postižením - návrhová pravidla, předpisy, směrnice

Toaleta pro osoby se zdravotním postižením - návrhová pravidla, předpisy, směrnice

Bariery architektoniczne utrudniające normalne funkcjonowanie to codzienność osób z niepełnosprawnościami. W wielu przypadkach dotyczy to... More
Toaleta v restauraci - požadavky, projekt, vybavení

Toaleta v restauraci - požadavky, projekt, vybavení

  Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań oraz przepisów narzucanych w tej dziedzinie... More
Jak vybrat přebalovací pult do veřejného záchodu

Jak vybrat přebalovací pult do veřejného záchodu

Dla każdego rodzica kwestią priorytetową są bezpieczeństwo, wygoda i zdrowie ich dzieci. Chcą oni zapewnić im komfort oraz otoczyć je... More