Niepełnosprawni w hotelu

 

Osoby z niepełnosprawnościami każdego dnia napotykają na liczne ograniczenia oraz bariery w przestrzeni publicznej. Problem ten dotyczy również łazienek w takich miejscach, jak centra handlowe i budynki użyteczności publicznej, ale także hotele czy pensjonaty. Zgodnie z prawem w tego typu miejscach muszą znajdować się odpowiednio przystosowane łazienki. W jakie sprzęty muszą być wyposażone, by stanowiły bezpieczną i komfortową przestrzeń dla użytkowników mających np. problemy z poruszaniem się?

Osoba niepełnosprawna w hotelu

Osoby niepełnosprawne w hotelu należą do gości, którzy potrzebują szczególnego traktowania. Ważne jest zapewnienie im maksymalnego poziomu komfortu oraz bezpieczeństwa, a także wyeliminowanie poczucia wykluczenia. Dlatego wiele miejsc musi zostać zaprojektowanych w taki sposób, by niepełnosprawni w hotelu mogli w miarę możliwości samodzielnie przemieszczać się po poszczególnych pomieszczeniach oraz korzystać z elementów wyposażenia. Należy też zadbać o to, by obsługa gości niepełnosprawnych w hotelu mogła przebiegać w komfortowych warunkach.

Trzeba przy tym pamiętać, że nie każdy niepełnosprawny gość w hotelu boryka się z takimi samymi ograniczeniami. Dlatego wybierając elementy wyposażenia, warto wziąć pod uwagę przystosowanie pomieszczeń jak największej grupy osób.

 

Hotel przystosowany dla osób niepełnosprawnych

Przystosowanie obiektu hotelarskiego do potrzeb gości niepełnosprawnych wymaga planowania już na etapie projektu budynku. Rozmaite udogodnienia muszą znajdować się w lobby hotelowym oraz w okolicach recepcji.

Hotel przystosowany dla osób niepełnosprawnych musi posiadać podjazd, dzięki któremu możliwy jest wjazd na wózku inwalidzkim. Oprócz tego należy zadbać o odpowiednio obniżoną ladę w recepcji. Konieczne jest także zadbanie o dostępność odpowiednich wind.

Szczególnie ważnym elementem przystosowania hoteli dla osób niepełnosprawnych jest odpowiednie zaprojektowanie oraz wyposażenie łazienki. Jest to kwestia, do której trzeba podejść z wyjątkową uwagą - toaleta jest bowiem przestrzenią, w której stosunkowo łatwo o wypadki. Dlatego w hotelu przystosowanym dla niepełnosprawnych muszą znaleźć się określone sprzęty oraz akcesoria, które minimalizują to ryzyko.

 

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w hotelu

Choć wiele kwestii w tej dziedzinie regulują przepisy, przystosowanie hoteli dla niepełnosprawnych to także szereg dobrych praktyk, które ? choć nie są wymagane prawem ? stanowią istotny krok w kierunku stworzenia wygodnej i bezpiecznej przestrzeni. Przykładem jest umieszczanie akcesoriów takich, jak poręcze i uchwyty w ciągach komunikacyjnych.

Warto zadbać także o umieszczenie w różnych pomieszczeniach w hotelu ułatwień dla osób niepełnosprawnych, które są np. niewidome i niedowidzące. Przede wszystkim składają się na nie oznaczenia wykorzystujące alfabet Braille?a. Istotne jest również stosowanie sprzętów o dobrze widocznych na tle wnętrza, kontrastowych barwach.

Kluczowe jest jednak wyposażenie pokojów oraz łazienek w sprzęty i akcesoria zaprojektowane specjalnie z myślą o osobach mogących mieć problemy z korzystaniem ze ?standardowych? modeli.

 

Sanitariaty dla niepełnosprawnych w hotelu

Sanitariaty dla niepełnosprawnych projektowane są w taki sposób, by osoby jeżdżące na wózkach lub mające problemy z poruszaniem się mogły z nich łatwo korzystać ? zarówno samodzielnie, jak i z asystą.

Poszczególne sprzęty, blaty i inne elementy wyposażenia sanitariatów dla niepełnosprawnych muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości, również określonej w przepisach. Przykładowo, w przypadku miski WC jest to ok. 40 cm. Ma to na celu również ułatwienie korzystania z nich osobom poruszającym się na wózkach bądź o kulach.

 

Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych w hotelu

Do najważniejszych hotelowych akcesoriów łazienkowych dla osób niepełnosprawnych należą:

  •  WC ze specjalną deską sedesową,
  •  armatura łazienkowa dla osób niepełnosprawnych, najlepiej bezdotykowa,
  •  uchwyty i poręcze,
  •  uchylne lustra,
  •  siedziska prysznicowe (najlepiej składane),
  •  bezprogowe brodziki prysznicowe,
  •  bezdotykowe dozowniki na mydło oraz pojemniki na ręczniki lub suszarki do rąk.

Doskonałą propozycją są sanitariaty ze stali, które wyróżniają się eleganckim wyglądem, łatwością utrzymania w czystości oraz odpornością na uszkodzenia. Wybierając akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych, należy kierować się zarówno wytrzymałością, bezpieczeństwem, jak i estetyką. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie naprawdę przyjaznej i komfortowej przestrzeni.

 

Czytaj także:

Toaleta dla niepełnosprawnych - zasady projektowania, przepisy, wytyczne

Uchwyty dla niepełnosprawnych      

Najstarszy hotel świata działa od 1300 lat   

 

Polecane wpisy

Uchwyty dla niepełnosprawnych

Uchwyty dla niepełnosprawnych

Korzystając z naszej oferty poręczy dla niepełnosprawnych z łatwością zaprojektują Państwo toaletę przeznaczoną dla osób z różnymi... Więcej
Najstarszy hotel świata działa od 1300 lat

Najstarszy hotel świata działa od 1300 lat

Na wschód od Houshi niedaleko Morza Japońskiego leży góra Hakusan, od czasów starożytnych uznawana za jedną z Trzech Świętych Gór... Więcej
Toaleta dla niepełnosprawnych - zasady projektowania, przepisy, wytyczne

Toaleta dla niepełnosprawnych - zasady projektowania, przepisy, wytyczne

Bariery architektoniczne utrudniające normalne funkcjonowanie to codzienność osób z niepełnosprawnościami. W wielu przypadkach dotyczy to... Więcej