Toaleta v obchodní galerii - požadované množství, návrhová pravidla a používání

 

Zgodnie z przepisami prawa, galerie i centra handlowe należą do miejsc użyteczności publicznej. To oznacza, że muszą w nich znajdować się toalety dla klientów. Podobnie jak inne ogólnodostępne pomieszczenia higieniczno-sanitarne, muszą one spełniać określone wymogi dotyczące czystości, bezpieczeństwa i intymności, a także być wyposażone w odpowiednie urządzenia.

 

Toaleta w galerii

Wiele osób unika korzystania z toalet w galeriach handlowych. Ogólnodostępne miejsca tego typu do niedawna kojarzyły się bowiem z brudem, nieporządkiem oraz bakteriami. Stosowane współcześnie rozwiązania pozwoliły wyeliminować większość czynników utrudniających zachowanie odpowiedniego poziomu higieny w toaletach w galeriach. Nowoczesna, bezdotykowa armatura łazienkowa, łatwe do wyczyszczenia i dezynfekowania sanitariaty ze stali oraz dostępność preparatów ułatwiających przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej - to wszystko sprawia, że współcześnie można korzystać z toalety w galerii bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Toaleta w galerii - wymagana ilość

To, ile toalet w galerii (tj. budynku użyteczności publicznej) powinno się znajdować, zależy od szacowanej ilości użytkowników. Zgodnie z przepisami, w ogólnodostępnych łazienkach musi znajdować się przynajmniej:

  •  jedna umywalka na 20 osób,
  •  jedna miska ustępowa na 20 kobiet,
  •  jeden pisuar i jedna miska ustępowa na 30 mężczyzn.

W praktyce oczywiście nie jest możliwe dokładne określenie, ile osób będzie znajdować się w jednym czasie w budynku, a co za tym idzie - ile toalet w galerii stanowi niezbędne minimum. Koniecznością jest jednak wydzielenie osobnych pomieszczeń dla kobiet i mężczyzn. Niezależnie od ilości łazienek w galerii, w każdej z nich powinna znajdować się minimum jedna wydzielona kabina dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażona między innymi w takie udogodnienia jak specjalne poręcze i uchwyty.

Toaleta w galerii - zasady projektowania

Podstawowe zasady projektowania toalety w galerii handlowej określane są przez liczne przepisy składające się na prawo budowlane. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo oraz wygodę osób korzystających z toalety.

Przy projektowaniu toalet w galerii liczy się każdy szczegół. Konieczne jest ukrycie wszystkich pracujących rur; wyjątkiem są jedynie ich końcówki łączące się z armaturą. Ukryć należy również wszelkie kable. Oprócz tego niezbędne jest zabezpieczenie lub ukrycie ostrych krawędzi.

Warto zadbać również o to, by umożliwić wygodne korzystanie z łazienki każdej osobie, niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia. Choć przepisy nie regulują tej kwestii, dobrą praktyką jest przystosowanie jednej z kabin do potrzeb dzieci.

Zasady użytkowania toalet w galerii

Aby użytkowanie toalet w galerii nie wiązało się z ryzykiem dla zdrowia, należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

Przede wszystkim należy unikać dotykania deski sedesowej. Warto zadbać też o to, by nie dotykać bezpośrednio przycisku spłuczki, tylko najpierw owinąć palec np. papierem toaletowym. Nie można też dopuszczać do sytuacji, w której np. torebka lub ubrania zostaną umieszczone na podłodze kabiny.

W praktyce wiele osób nie pamięta o przestrzeganiu tych zasad użytkowania toalet w galerii. Dlatego warto zadbać o dobór takich elementów wyposażenia, które ułatwią utrzymanie maksymalnego poziomu higieny, takich jak bezdotykowe krany i suszarki do rąk czy automatyczne spłuczki.

 

Łazienka w galerii - wyposażenie

Do podstawowych elementów wyposażenia łazienki w galerii handlowej należą:

  •  dozowniki do mydła w płynie lub pianie,
  •  pojemniki na ręczniki papierowe,
  •  suszarki do rąk,
  •  podajniki papieru toaletowego,
  •  szczotki do WC,
  •  przewijak dla niemowląt,
  •  kosze na śmieci.

Większość wymienionych elementów aranżacji toalet w galerii dostępnych jest obecnie w wariantach bezdotykowych, wyposażonych w specjalne czujniki. Eliminują one konieczność bezpośredniego kontaktu, a co za tym idzie - przenoszenia drobnoustrojów. To wyjątkowo higieniczne rozwiązanie, dające użytkownikom poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 

Czytaj także:

Doporučené články

Přebalovací pulty pro nemluvňata

Přebalovací pulty pro nemluvňata

Přebalovací pulty pro nemluvňata More
Držadla pro osoby se zdravotním postižením

Držadla pro osoby se zdravotním postižením

Pro tělesně postižené More
Sušičky na ruce

Sušičky na ruce

Vysoušeče rukou More