Vybavení koupelen pro osoby se zdravotním postižením

 

Odpowiednie wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych oraz osób z ograniczeniami ruchowymi musi nie tylko umożliwiać wykonanie codziennych czynności. Równie istotne jest zagwarantowanie maksymalnej możliwej niezależności, intymności i komfortu. W tym celu wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych musi składać się ze specjalistycznych sprzętów. Wśród nich znajdują się zarówno elementy ułatwiające korzystanie z poszczególnych urządzeń, jak i odpowiednio skonstruowane akcesoria.

 

Czym różni się wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych od standardowej łazienki?

Dla wielu osób z niepełnosprawnościami wyzwaniem stają się nawet takie codzienne czynności jak umycie rąk lub skorzystanie z toalety. Oprócz tego standardowe wyposażenie łazienki może zwiększać ryzyko wypadków u osób borykających się z zaburzeniami równowagi, trudnościami z poruszaniem się lub problemami ze wzrokiem. Prawidłowe wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych pozwala wyeliminować większość potencjalnych zagrożeń.

Dodatkowo wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych musi składać się ze sprzętów, które będą zarówno wygodne w użytkowaniu, jak i nie zajmą nadmiernej ilości miejsca. Jest to ważne szczególnie w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Kompletując wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej trzeba wybierać specjalnie zaprojektowane sprzęty, takie jak umywalki czy miski ustępowe. Cechuje je nieco inne wyprofilowanie i wymiary niż sprzęty dla osób zdrowych; są także bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia.

 

Jak wybrać akcesoria do łazienki dla niepełnosprawnych?

Decydując się na konkretny element wyposażenia łazienki dla osób z niepełnosprawnościami, należy sprawdzić, czy posiada on odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające jego jakość, a co za tym idzie - bezpieczeństwo.

Wielu inwestorów zastanawiających się, jak wybrać akcesoria do łazienki dla niepełnosprawnych, traktuje estetykę jak kwestię mało istotną. Jest to jednak poważny błąd - przebywanie w ładnie urządzonym wnętrzu poprawia samopoczucie oraz poczucie komfortu. Dlatego wybierając poszczególne elementy wyposażenia, warto inspirować się aktualnymi trendami oraz ciekawymi aranżacjami.

 

Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych

Akcesoria do łazienki dla niepełnosprawnych zostały zaprojektowane w taki sposób, by nie tylko ułatwiać wykonywanie codziennych czynności, ale i by zminimalizować ryzyko wypadków. Oznacza to m.in. wyeliminowanie niepotrzebnie wystających elementów oraz ostrych krawędzi.

Każdy detal jest ważny dla wygody i bezpieczeństwa użytkownika. Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych to także odpowiednio dobrana armatura łazienkowa. Najlepszymi rozwiązaniami są baterie bezdotykowe, które zmniejszają wysiłek mogący wiązać się z umyciem rąk. Alternatywą mogą być jednouchwytowe modele z długimi wylewkami.

Dobrą praktyką podczas wyboru oraz montażu akcesoriów do łazienek dla niepełnosprawnych jest także:

  • montowanie uchwytów oraz poręczy w miejscach, w których należy zapewnić możliwość podparcia się lub podciągnięcia - na przykład przy WC,
  • umieszczanie w kabinach prysznicowych i wannach specjalnych siedzisk, a także antypoślizgowych mat lub przyssawek,
  • rezygnacja z jakichkolwiek chodników i dywaników.

 

Lustro łazienkowe dla niepełnosprawnych

Lustra stanowią niezbędny element wyposażenia każdej łazienki. Dotyczy to również pomieszczeń przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku. Najlepsze lustra łazienkowe dla niepełnosprawnych to modele uchylne, zapewniające możliwość swobodnego użytkowania w każdych warunkach.

W wielu przypadkach lustro do łazienki dla niepełnosprawnych warto uzupełnić dodatkowymi akcesoriami. Przykładowo, jeśli z toalety mają korzystać osoby ze schorzeniami otępiennymi, dobrze jest umieścić nad nim reling lub inny element pozwalający na zawieszenie ręcznika lub zasłonki. Zdarza się bowiem, że osoby te nie rozpoznają swojego odbicia i mogą być przekonane, że w łazience znajduje się obca osoba, co jest dla nich niezwykle stresującym doświadczeniem. Możliwość zasłonięcia tafli pozwala uniknąć takich sytuacji.

 

Uchwyt łazienkowy dla niepełnosprawnych

Uchwyt łazienkowy dla niepełnosprawnych to prosta i stabilna konstrukcja, która znacznie ułatwia podniesienie się z toalety lub wanny. Element ten może być mocowany na każdej wysokości, na różnych rodzajach ścian.

W miejscach, w których konstrukcja ściany uniemożliwia wiercenie, doskonałym rozwiązaniem są uchwyty łazienkowe dla niepełnosprawnych na przyssawki. Ich montaż zajmuje zaledwie kilka sekund, a udźwig wynosi nawet kilkadziesiąt kilogramów.

W przypadku niewielkich pomieszczeń dla niepełnosprawnych warto zamontować uchwyt łazienkowy uchylny. Może być on podnoszony oraz opuszczany w zależności od indywidualnych potrzeb. Tego rodzaju poręcze i uchwyty są dużym ułatwieniem w sytuacjach, w których do wykonania czynności higienicznych niezbędna jest pomoc drugiej osoby.

 

Armatura łazienkowa dla niepełnosprawnych

Armatura do łazienki dla niepełnosprawnych bez barier powinna być przede wszystkim wygodna, a użytkowanie jej nie powinno wymagać jakiegokolwiek wysiłku. Z tego powodu należy brać pod uwagę modele uruchamiane przyciskiem lub sensorem elektronicznym, ewentualnie dźwignią.

Podobna zasada dotyczy takiej armatury łazienkowej dla niepełnosprawnych jak baterie prysznicowe lub wannowe. Dodatkowo kształt oraz długość poszczególnych elementów armatury dla niepełnosprawnych należy dobierać w taki sposób, by zminimalizować ryzyko uderzenia lub zahaczenia np. fragmentem ubrania o wystającą część.

 

Siedziska prysznicowe dla niepełnosprawnych

Siedziska prysznicowe dla osób niepełnosprawnych to niezbędny element wyposażenia kabiny. Powinno być zamontowane w taki sposób, by umożliwiać łatwy dostęp do baterii prysznicowej. Należy także zadbać o umieszczenie go na odpowiedniej wysokości, tj. 43-48 cm. Godnym uwagi rozwiązaniem jest siedzisko pod prysznic dla osób niepełnosprawnych w wersji składanej. W każdej chwili może zostać złożone, co jest znacznym ułatwieniem w sytuacji, w której z prysznica korzystają również osoby, które nie mają problemu ze staniem.

Dla bezpieczeństwa najlepszym wyborem będzie zawsze siedzisko prysznicowe dla niepełnosprawnych z atestem potwierdzającym wysoką jakość wykonania oraz materiałów. To z kolei stanowi gwarancję bezpieczeństwa.

 

Lustra uchylne dla niepełnosprawnych

Lustra uchylne dla niepełnosprawnych to rozwiązanie do łazienki domowej lub publicznej. Doskonale sprawdzają się w miejscach pracy, hotelach, szkołach i innych ogólnodostępnych miejscach. Dzięki mocowaniu na specjalnej, wysuwanej ramie mogą być łatwo odchylane pod wybranym kątem. Oznacza to, że mogą z nich wygodnie korzystać zarówno osoby, które mogą stanąć przy umywalce, jak i korzystające z wózków inwalidzkich. Lustra uchylne dla niepełnosprawnych to wygodna propozycja dla każdej toalety - również tej, z której korzystają też osoby bez ograniczeń ruchowych.

 

Kosze na ręczniki dla niepełnosprawnych

Umieszczając w łazience dla niepełnosprawnych kosze na ręczniki i inne odpady należy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, skorzystanie z nich nie powinno wiązać się z jakimkolwiek wysiłkiem. Dlatego warto unikać modeli z klapkami lub otwieranych za pomocą przycisku lub pedału. Po drugie, kosze łazienkowe na ręczniki dla niepełnosprawnych powinny być mocowane do ściany - dzięki temu zmniejszone zostaje ryzyko, że kosz zostanie przesunięty lub przewrócony, stwarzając niebezpieczeństwo potknięcia się lub utrudniając przejście. Dla wygody najlepiej umieszczać je w pobliżu takich elementów jak podajniki na ręczniki lub dozowniki płynu do dezynfekcji.

 

Suszarki do rąk dla osób niepełnosprawnych

Suszarki łazienkowe dla niepełnosprawnych powinny być uruchamiane bezdotykowo. Ma to znaczenie nie tylko dla wygody, ale i higieny - eliminuje bowiem ryzyko przeniesienia drobnoustrojów między użytkownikami.

Choć na rynku dostępne są różne modele suszarek łazienkowych, dla osób niepełnosprawnych wygodniejsze jest zazwyczaj korzystanie z wariantów z nawiewem od góry. Należy przy tym pamiętać o zamontowaniu ich na odpowiedniej wysokości (około 100 cm od podłogi), by ich użytkowanie było maksymalnie komfortowe.

 

Czytaj także:

Doporučené články

Toaleta pro osoby se zdravotním postižením - návrhová pravidla, předpisy, směrnice

Toaleta pro osoby se zdravotním postižením - návrhová pravidla, předpisy, směrnice

Bariery architektoniczne utrudniające normalne funkcjonowanie to codzienność osób z niepełnosprawnościami. W wielu przypadkach dotyczy to... More
Držadla pro osoby se zdravotním postižením

Držadla pro osoby se zdravotním postižením

Pro tělesně postižené More
Nejstarší hotel na světě funguje již 1300 let.

Nejstarší hotel na světě funguje již 1300 let.

Na wschód od Houshi niedaleko Morza Japońskiego leży góra Hakusan, od czasów starożytnych uznawana za jedną z Trzech Świętych Gór... More