Toaleta w galerii - wymagana ilość, zasady projektowania i użytkowania

 

Zgodnie z przepisami prawa, galerie i centra handlowe należą do miejsc użyteczności publicznej. To oznacza, że muszą w nich znajdować się toalety dla klientów. Podobnie jak inne ogólnodostępne pomieszczenia higieniczno-sanitarne, muszą one spełniać określone wymogi dotyczące czystości, bezpieczeństwa i intymności, a także być wyposażone w odpowiednie urządzenia.

 

Toaleta w galerii

Wiele osób unika korzystania z toalet w galeriach handlowych. Ogólnodostępne miejsca tego typu do niedawna kojarzyły się bowiem z brudem, nieporządkiem oraz bakteriami. Stosowane współcześnie rozwiązania pozwoliły wyeliminować większość czynników utrudniających zachowanie odpowiedniego poziomu higieny w toaletach w galeriach. Nowoczesna, bezdotykowa armatura łazienkowa, łatwe do wyczyszczenia i dezynfekowania sanitariaty ze stali oraz dostępność preparatów ułatwiających przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej - to wszystko sprawia, że współcześnie można korzystać z toalety w galerii bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Toaleta w galerii - wymagana ilość

To, ile toalet w galerii (tj. budynku użyteczności publicznej) powinno się znajdować, zależy od szacowanej ilości użytkowników. Zgodnie z przepisami, w ogólnodostępnych łazienkach musi znajdować się przynajmniej:

  •  jedna umywalka na 20 osób,
  •  jedna miska ustępowa na 20 kobiet,
  •  jeden pisuar i jedna miska ustępowa na 30 mężczyzn.

W praktyce oczywiście nie jest możliwe dokładne określenie, ile osób będzie znajdować się w jednym czasie w budynku, a co za tym idzie - ile toalet w galerii stanowi niezbędne minimum. Koniecznością jest jednak wydzielenie osobnych pomieszczeń dla kobiet i mężczyzn. Niezależnie od ilości łazienek w galerii, w każdej z nich powinna znajdować się minimum jedna wydzielona kabina dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażona między innymi w takie udogodnienia jak specjalne poręcze i uchwyty.

Toaleta w galerii - zasady projektowania

Podstawowe zasady projektowania toalety w galerii handlowej określane są przez liczne przepisy składające się na prawo budowlane. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo oraz wygodę osób korzystających z toalety.

Przy projektowaniu toalet w galerii liczy się każdy szczegół. Konieczne jest ukrycie wszystkich pracujących rur; wyjątkiem są jedynie ich końcówki łączące się z armaturą. Ukryć należy również wszelkie kable. Oprócz tego niezbędne jest zabezpieczenie lub ukrycie ostrych krawędzi.

Warto zadbać również o to, by umożliwić wygodne korzystanie z łazienki każdej osobie, niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia. Choć przepisy nie regulują tej kwestii, dobrą praktyką jest przystosowanie jednej z kabin do potrzeb dzieci.

Zasady użytkowania toalet w galerii

Aby użytkowanie toalet w galerii nie wiązało się z ryzykiem dla zdrowia, należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

Przede wszystkim należy unikać dotykania deski sedesowej. Warto zadbać też o to, by nie dotykać bezpośrednio przycisku spłuczki, tylko najpierw owinąć palec np. papierem toaletowym. Nie można też dopuszczać do sytuacji, w której np. torebka lub ubrania zostaną umieszczone na podłodze kabiny.

W praktyce wiele osób nie pamięta o przestrzeganiu tych zasad użytkowania toalet w galerii. Dlatego warto zadbać o dobór takich elementów wyposażenia, które ułatwią utrzymanie maksymalnego poziomu higieny, takich jak bezdotykowe krany i suszarki do rąk czy automatyczne spłuczki.

 

Łazienka w galerii - wyposażenie

Do podstawowych elementów wyposażenia łazienki w galerii handlowej należą:

  •  dozowniki do mydła w płynie lub pianie,
  •  pojemniki na ręczniki papierowe,
  •  suszarki do rąk,
  •  podajniki papieru toaletowego,
  •  szczotki do WC,
  •  przewijak dla niemowląt,
  •  kosze na śmieci.

Większość wymienionych elementów aranżacji toalet w galerii dostępnych jest obecnie w wariantach bezdotykowych, wyposażonych w specjalne czujniki. Eliminują one konieczność bezpośredniego kontaktu, a co za tym idzie - przenoszenia drobnoustrojów. To wyjątkowo higieniczne rozwiązanie, dające użytkownikom poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 

Czytaj także:

Polecane wpisy

Przewijaki dla niemowląt

Przewijaki dla niemowląt

Dostępne w naszej ofercie przewijaki dla niemowląt to wysokiej jakości certyfikowane produkty występujące w kilku wersjach w zależności od... Więcej
Uchwyty dla niepełnosprawnych

Uchwyty dla niepełnosprawnych

Korzystając z naszej oferty poręczy dla niepełnosprawnych z łatwością zaprojektują Państwo toaletę przeznaczoną dla osób z różnymi... Więcej
Suszarki do rąk

Suszarki do rąk

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu suszarki do rąk FANECO jako niezwykle konkurencyjną alternatywę dla podajników ręczników... Więcej